06. april 2008 - 13:05Der er
6 kommentarer og 1 løsning
Fladskærm viser blå farver
Hej,
Har købt mig en JVC (modelnr: LT-37G80BU) 32' fladskærm til TV. Men efter 2 måneder er der kommet en konstant blå farve på billedet. Er der nogen derude der ved hvad det kan skyldes? og om man kan gøre noget? Mit eget bud er at der er sket en magnetpåvirkelse, evt. fra min mobiloplader som er tæt på. Men jeg har ikke rigtig mulighed for at degause skærmen.
Håber nogen har noget fornuftigt at byde ind, jeg har ik rigtig forsikring på den.
Hos Computerworld it-jobbank er vi stolte af at fortsætte det gode partnerskab med folkene bag IT-DAY – efter vores mening Danmarks bedste karrieremesse for unge og erfarne it-kandidater.
Problemet løste sig af sig selv ved at slukke og tænde et par gange. Har ik været noget i 4 dage nu. Men oprettet nu mest tråden for at høre om der var en der kendte til årsagen bag denne farveforstyrrelse.
magnet påvirkning som du omtaler, det er da vist kun gammaldags billedrør der lader sig påvirke af det, plasma / lcd skærme burde ikke påvirkes af det, og slet ikke af den minimale magnet påvirkning fra en mobil lader
degause skærmen > hvad mener du med det ? det var vist også noget man kunne med gammele billedrørs skærme ikke ? det kan man ikke med en fladskærm
Jeg tror også det var noget man gjorde med gamle skærme. Altså CRT skærme. De gamle skærme , monitor , når man tænder for dem , så hører man en brum lyd. Den her brum lyd kommer fra den her magnet tråd som sidder på hele vejen omkring skærmen for at være sikker på alle farver ses helt som det skal . min lærer sagde det engang, Man skulle nok have hørt efter :D
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.