Det skyldes, at UK, Frankrig, Spanien og Tyskland er de lande, der betaler mest til EBU, som arrangerer hele begivenheden. EBU har behov for de penge, som de fire lande betaler, ellers var der ingen konkurrence. Lidt surt, da de som trez påpeger har for vane at klare sig mindre godt i disse tider.
Israel er med, fordi de er medlem af EBU. Det blev de, fordi det var svært for deres TV-kanal havde svært ved at komme med i de arabiske kanalers fællesskab, og derfor kom de med i EBU. Israel har vundet 3 gange, og har faktisk flere gange haft gode sange med:)
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.