18. maj 2008 - 10:23Der er
2 kommentarer og 1 løsning
XML fortolkningsfejl i Firefox slået fra
Hej Eksperter
Jeg forsøger at programmere i XHTML så vidt muligt, men den editor jeg bruger til at skrive produkttekster (fckeditor) har det med at lave nogle underlige html-koder som ikke overholder disse standader altid.
Hvis jeg ikke lige er opmærksom på det så blokkerer Firefox helt for at vise siden og viser i stedet en side med oplysninger om fejlen.
Er det noget jeg bestemmer den skal vise, eller gør Firefox altid det?
Det må ikke kunne slås fra - det er jo netop den ønskede adfærd for en XML-parser. Velkommen til XML ;o)
- og det er endda kun markup-koden, den brokker sig over. Bare vent til browserne begynder at tage script-kode seriøst under XHTML. Man kan stadig få lov til at skrive, hvilken som helst script-kode til FF under XHTML - men det varer forhåbentlig ikke ved.
At IE ikke brokker sig skyldes blot, at IE ikke understøtter XHTML
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.