20. juni 2001 - 18:00Der er
10 kommentarer og 1 løsning
VCL til ActiveX til web
Jeg har lavet en VCL komponent baseret på TDateTimePicker - DTPicker. JEg har tilføjet 2 properties - PDateToStr og PTimeToStr som retunerer den vlagte dato/tid som streng henholdsvis.
Jeg har installeret komponenten i delphi og ser med glæde at de to nye properties virker (total vcl newbee ;-).
Jeg har herefter \"web-deployet\" komponenten. Nu er spørgsmålet så: Hvordan kalder jeg de to metoder jeg har lavet via javascript ? Andre \'native\' metoder virker som de skal.
I dette særtema ser vi på, hvordan cloud og AI bliver fundamentet for virksomhedernes digitale forretning, og hvordan de nye muligheder for automatisering og forretningsværdi kan udnyttes uden at miste overblik, sikkerhed og menneskelig kontrol.
tknudsen> jeg knokler også lidt med ActiveX og IE. Hvordan får du adgang til javascript funktioner fra din delphi app? eller var det det omvendte du gjorde??
nå okay. men hvis du finder ud af at kalde javascriptfunktioner fra delphi (ligesom man kan i java, hvilket jo også må være activex), så skriv endelig ;o)
nej så skulle det være fordi man fik fat i et interface til sin activex-container, med et ekstra interface, som fx indeholdt en funktion à la \'CallJScriptFunction\'. Men nej, det tror jeg heller ikke, håbede bare :o)
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.