Tables med CSS classes der 'udvider' sig i Internet Explorer
Hej allesammen,Jeg er ny her, så jeg håber i kan bære over med min manglende rutine i at beskrive problemer som disse - but here goes! :
Jeg har et problem der går igen når jeg laver websites, så jeg tænkte at jeg ville spørge her, for forhåbentligt en gang for alle at få det afklaret.
Problemet består i at tabellerne (som jeg har stylet med CSS classes) på de websites jeg arbejder på, har en irriterende tendens til at udvide sig (vertikalt)i Internet Explorer - har ingen problemer i FireFox.
Det nuværende problem jeg har er det samme. Websitet er layoutet med tables, og stylet med CSS classes. Problemet opstår ved webbanneret, som består af 2 seperate tabel celler - et til billeder/logo (til venstre), og den anden til lidt links og tekst (til højre). Billedet er lagt som baggrundsbillede i cellens tildelte CSS class, jeg giver som regel hver celle deres egen CSS class så jeg bedre kan styre dem. Billedet (og cellen) er 300 pixels højt, og er alignet til cellens top. Men der opstår som sagt problemer i Internet Explorer, som insisterer på at gøre cellen højere end den er (omkring 25 pixels). Indtil nu har jeg forbigået problemet ved at gøre billedet højere end cellen, da det jo er lagt som baggrundsbillede og ikke burde give problemer. Men problemet har det bare med at dukke op igen, jo mere jeg arbejder på websitet.
Jeg nævner både tables og CSS, da jeg ikke er helt sikker hvori problemet opstår. Men jeg har efterhånden spildt utallige timer på dette problem, uden at finde en helt holdbar løsning. Det tætteste jeg er kommet, var da jeg fjernede alt CSS margin og padding i nabo cellen (den med links og tekst). Men dette er ikke en helt holdbar løsning, da designet derved skrider. Dette forklarer heller ikke hvorfor FireFox ikke har problemer med at gengive det korrekt, der er rigeligt med plads i cellen uden at Internet Explorer behøver at gøre den større.
Jeg håber at jeg har beskrevet mit problem grundigt nok, ellers hvis der er noget information i mangler må i lige sige til.
Jeg er efterhånden stødt ind i dette problem utallige gange, og håber at der er nogen herinde der har en løsning, eller som kan dirrigere mig hen til en tidligere tråd omhandlende samme problem.
På forhånd tak.
