Avatar billede peque Nybegynder
16. juni 2008 - 10:59 Der er 1 løsning

Export af konti indstillinger til mailkonti

Heysa Experter.

Da jeg er ved at opsætte ny mailserver med større restriktioner på sikkerheden, ville jeg høre om det er muligt at kunne lave en fil der indeholder mailkonto oplysninger - således at mine 80 ansatte kan få forbindelse meget nemt istedet for jeg skal manuelt foretage ændringer på hver enkelt PC!

Vi går fra POP3 til IMAPS med SSL + SASL authentikation på udgående post også!
Så alle muligheder er velkomne!

MVH
Peque
Avatar billede peque Nybegynder
26. juni 2008 - 09:29 #1
Løsningen var manuelt at gøre dette - ØV ØV ØV
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester