Avatar billede hurra Novice
27. juni 2008 - 12:44 Der er 11 kommentarer og
3 løsninger

Hvorfor bruger i exp

Hej alle sammen.

Jeg sad i går aftes og snakke med nogle venner om hvad der driver folk til at bruge sin tid på sider som exp, expert-exchange, avrfreaks og lignende.

Selv bruger jeg disse sider meget. Det er en fantastisk måde at få hjælp på, og der er ikke længe fra man spørger til der er svar. Der er tit flere der svare på hele eller dele af ens spørgsmål, så det er en god måde at komme til at se problemet fra flere sider. Men jeg er ikke god til at hjælpe andre, når der er noget jeg helt tilfældigvis ved noget om. Jeg bruger ikke meget tid på at se efter nye ubesvared indlæg, og med den svar hastighed der tit er, kan det da ikke være ved et tilfælde at i bare lige ser et nyt indlæg.

Hvad driver jeg andre til at være så gode til at svare? Er det ratingen? Eller er "hyggen" ved nørderiet vigtigere?

Som et andet lille tillægespørgsmål, er der så noget i virklig syntes kan spolere stemningen i forumet? Som e.g. folk der stille et spørgsmål der er besvaret 10.000 gange før, eller hvis der er nogen der stille mærklige humanistiske interview agtigt spørgsmål :)
27. juni 2008 - 15:50 #1
Jeg ku' ikke la' vær'. *S*
Et irreterende moment er at nogle har en tendes til at glemme at pænt vende tilbage til deres oprettede spørgsmål når der er kommet en håndfuld svar/kommentar fra andre - eksempelvis ->
http://www.eksperten.dk/list.phtml?sort=&order=DESC&status_1=on&status_2=on&spm_creator=hurra&spm_part=&spm_answer=&find=&engine=exp

http://expfaq.dk/behandling_af_svar#behandling_af_svar
27. juni 2008 - 15:53 #2
En vis form for afstresning - for mig vedkommende...

Der er jo også nogle som bruger _meget_ tid på WOW ell. lign. mere eller mindre On-Line. Eller roder med deres/andre bil/knallert/?

Opdatere deres MySpace/FaceBook profil og/eller hjemmeside
Avatar billede hurra Novice
27. juni 2008 - 20:59 #3
HAHAHA, av av, det var en kommentar der sved lidt, men jeg var selv MEGET uden om den :)

Undskyld, jeg har lukket den tråd nu :)
27. juni 2008 - 21:06 #4
(Der er nu stadig ~31 åbne spm. ?)
http://expfaq.dk/luk_spm#luk_spm
Avatar billede Jensen DK Novice
28. juni 2008 - 06:51 #5
Jeg er helt enig med larry, nogen af de værste er som dit eksembel, og ellers er det dejligt at få afprøvet sin viden og glæden ved at kunne hjælpe andre.
Avatar billede roenving Novice
28. juni 2008 - 12:00 #6
-- jeg ser ikke 'lige' et ubesvaret spørgsmål, jeg abonnerer simpelthen på de kategorier, hvor jeg ved, at jeg har en chance for at tilføre noget, hrm, 'værdi' ...

-- og det afdækker også drivkraften, for jeg glæder mig allermest ved at kunne bruge de ting, jeg kan, til noget konstruktivt, som kan også kan komme andre til gode !-)
Avatar billede arne_v Ekspert
29. juni 2008 - 04:19 #7
Der er sikkert flere grunde til at folk besvarer spørgsmål:
* man lærer selv meget ved at besvare spørgsmål
* man har selv engang fået hjælp på nettet og vil gerne give lidt tilbage
* man kan godt lide at vise hvor dygtig man er
* man synes at det er sjovt
* man vil generelt gerne hjælpe andre
* man går op i pointene

(rækkefølgen ovenfor er ikke helt tilfældig)

Der er flere ting som kan irritere:
* spørgere som selv tager point
* spørgere som aldrig får afsluttet deres spørgsmål
* svarere som leverer halv eller hel dårlig svar for at hapse point
* spørgere som ikke giver nogen relevante oplysninger når de stiller et spørgsmål

(rækkefølgen ovenfor er heller ikke helt tilfældig)
Avatar billede hurra Novice
14. august 2008 - 13:12 #8
Ups, nu er jeg igen i gang med at glemme at få lukket et spørgsmål. Jeg lover jeg vil prøve at gøre det bedre i fremtiden.

Jeg blive vel også lige nødt til selv at give mine holdninger til tinge til kende:
Det der uden sammen ligning genere mig mest ved exp, er folk der stiller spørgsmål, der er blevet besvaret 1000 gange før. Jeg mener søge funktionen er lige så vigtigt som det, at man kan oprette spørgsmål.

En anden ireterende ting, er som arne_v også skriver, folk der ikke giver nogle relevante oplysninger når de stiller spørgsmål. Jeg ved ikke lige hvad det er ved det, men det bliver vel upersonligt. På den anden side er det også trælst når nogle skriver en mindre afhandling om deres problem, og får fortalt om alt for meget der er irrelevant for situationen.

Det bedste er at man altid kan få besvaret sine spørgsmål, og for det meste også få en par forskellige løsnings forslag til ens problem.

Jeg syntes alle i 4 fortjener nogle points for jeres besvarelser. Kommer i med nogle points.
Avatar billede hurra Novice
14. august 2008 - 13:13 #9
"Kommer i med nogle points" skulle naturlig vis være "Kommer i med nogle svar"
Avatar billede Jensen DK Novice
14. august 2008 - 13:20 #10
ok.
14. august 2008 - 13:24 #11
Ping...
Avatar billede arne_v Ekspert
14. august 2008 - 15:03 #12
.
Avatar billede roenving Novice
15. august 2008 - 01:26 #13
Nej tak, ellers tak !-)
Avatar billede Jensen DK Novice
01. september 2008 - 08:02 #14
hurra jeg tror at du tager pis på borgermusikken.

Sker der noget her?  Kan der afsluttes?
Du kan læse her hvordan man lukker / giver point i sine spørgsmål.

http://expfaq.dk/behandling_af_svar#behandling_af_svar
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Computerworld tilbyder specialiserede kurser i database-management

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester