29. juni 2008 - 20:32Der er
20 kommentarer og 1 løsning
Licens til smartFTP ?
Jeg skulle lige åbne min SmartFTP for at uploade en fil, men den viser mig videre til deres hjemmeside og beder mig om at købe licensen. Jeg har da hele tiden forstået at man ikke behøver licens som privatbruger, kun som virksomhed.
Andre der oplever det samme og har jeg misforstået noget ??
Ja jeg opdaterede vist den 24/6, men nu kommer den op og siger at jeg har brugt mine 10 dages trial. Men har brugt det program i flere år, og der stod når man åbner programmet at licens var kun nødvendig for virksomheder, så hvis jeg var privat, skulle jeg bare ignorerer.
Har efter beskeden hentet programmet igen, og nu siger den jeg har 12 dages trial.
Tænkte på om de har ændret på deres policies eller noget og om der er flere der har set problemet for nyligt.
Jeg tror desværre "cool_m_f" har ret, og at de dermed har ændret deres licens, for deres licensbetingelser nævner ikke længere noget om at programmet er gratis til privat brug.
NEJ, det er en overtrædelse af licensreglerne. du har lov at installere en trialversion og som navnet antyder, så er det en PRØVE version. dvs at du har lov til at afprøve programmet (30 dage ?? kan ikke lige finde det) hvis du vil fortsætte med at bruge det skal du købe det. det er IKKE tilladt at hente en ny trial version og forlænge på den måde
ok opgav at finde moget brugbart på deres hjemmeside, det er en stor forvirring, hentede istedet programmet. ifølge eulaen har du lov til at teste programmet i 30 dage hvorefter du enten skal afinstallere det eller købe en licens hvis du ønsker at benytte det fremover
jeg har prøvet det for et par år siden, men måtte skrotte det da det ikke kunne bruges.
jeg har hele tiden haft et andet ftp program cuteftp pro, men det er jo heller ikke gratis
erikjacobsen kom med et godt bud, det er helt klart noget jeg skal have afprøvet når jeg får lidt mere tid, jeg har googlet det lidt, og det ser ud til at der er mange der anbefaler det
ravnemor: Nej, din licens gælder for altid. Det de mener med "x year maintenance" er i hvor mange år du er berettiget til gratis at modtage den nyeste version af programmet samt modtage support.
Hmmm......selvom jeg ikke ved om jeg buger eriks filezilla, så vil jeg give ham point for det bedste alternativ, som jeg nok vil prøve med før jeg betaler for licenser.
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.