Avatar billede Slettet bruger
04. juli 2008 - 13:34 Der er 3 kommentarer og
1 løsning

Div der skal følge med resten af indholdet

Hej.

Jeg er ved at lave et nyt design til en hjemmeside - http://miniflex.dk/demo/nytdesign/ - hvor jeg gerne vil have begge de yderste bokse til at følge med resten af indholdet.
Jeg ved at det kan lade sig gøre som fx. på http://www.discountdomains.dk/ hvor jeg har lavet det med bagrundsbilleder, men jeg ville høre om der skulle være en anden mulighed også.

Jeg vil helst ikke bruge mine baggrundsmuligheder på boks-layout, da jeg har andre planer med baggrunde i de enkelte kasser.

På forhånd mange tak.
Avatar billede Slettet bruger
04. juli 2008 - 13:41 #1
har allerede givet dette svar på en nyhedsgruppe

http://www.alistapart.com/articles/multicolumnlayouts

virker fint
Avatar billede roenving Novice
04. juli 2008 - 15:13 #2
-- og hvis dine ønsker til baggrunde omfatter billeder, må du igang med noget javascript til at synkronisere boksenes højde !-)
Avatar billede Slettet bruger
06. juli 2008 - 11:12 #3
Hej daleif.
Jeg kigger å det ved lejlighed. Smider du lige et svar?
Avatar billede Slettet bruger
08. april 2009 - 10:31 #4
Lukket
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Vi tilbyder markedets bedste kurser inden for webudvikling

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester