Avatar billede Asger Carlsen Nybegynder
19. august 2008 - 17:34 Der er 3 kommentarer og
2 løsninger

Hvilken type link'ning er der brugt

Jeg har nu et par gange været inde på forskellige sider, hvor der bliver brugt en speciel type link. Som jeg er nysgerrige efter hvordan virker, hvis det i det hele taget er et link.

Fx. på bold dk (http://www.bold.dk/statistik/tabel.php?liga=1) Kan man klippe rundt mellem Samlet - Hjemme - Ude - Statistik - Topscorer - Kort, øverst på siden i en lille tabel. UDEN at hele siden skal loade, men kun en lille del af siden ændres.

Nogen der kan fortælle mig hvordan dette virker, og/eller hvad det kaldes?

//Carl
Avatar billede keysersoze Ekspert
19. august 2008 - 17:51 #1
Det kan gøres på 2 måder;

den lette: show/hide layer - alt er loaded på forhånd men det meste er skjult med css, ved klik på et "link" sættes den ønskede del vha javascript til at blive vist og den nuværende til at være skjult. et (gammelt) eksempel kunne være http://activedeveloper.dk/articles/292/

den svære: ajax - kun det der vises bliver loaded og ved klik på et nyt "link" hentes der nyt data og det gamle overskrives også vha javascript. Se fx her: http://vertikal.dk/ajax/
Avatar billede zips Juniormester
19. august 2008 - 18:55 #2
Det ser ud til de bruger dette http://www.dynamicdrive.com/dynamicindex17/tabcontent.htm til deres tab menu, det virker som keysersoze skriver som det første
Avatar billede Asger Carlsen Nybegynder
19. august 2008 - 19:47 #3
Det var lige det jeg søgte, så er det bare igang med at se om jeg ka' fin' u' aet :)

keysersoze /> Holder mig til den lette version, kunne godt nok ikke få det til at virke, men må prøve at finde noget tilsvarende. Nu ved jeg hvad jeg skal lede efter.

zips /> smid lige et svar, så du også kan få lidt point. Fik det til at virke, men er vist lidt for advanceret. Vil læse lidt på koden, og så hvor meget kan se mening med.
Avatar billede zips Juniormester
19. august 2008 - 20:24 #4
Her er et svar :)

Jeg har selv brugt det på denne test side http://www.prebendahl.dk/?Mine_script:Features_simple:Demo1_simple og det er nemt at bruge, så løber du ind i problemer er hjælpen nær :)
Avatar billede zips Juniormester
20. august 2008 - 17:46 #5
Tak for point :)
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Vi tilbyder markedets bedste kurser inden for webudvikling

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester