26. august 2008 - 15:57Der er
7 kommentarer og 1 løsning
Markørtilstanden er ugyldig hvis jeg bruger DISTINCT
hej
jeg koder i java og henter fra en ms access database. mit problem er at hvis jeg bruger Distinct i min sql sætning, så kommer fejlen: "Markørtilstanden er ugyldig" i consolen selvom GUI delen stadig er åben og jeg kan se i en listbox at alle værdiernen er læst ind. hvis jeg fjerne distinct så kommer fejlen ik.
her er koden
public void indlæsAlleAfdelingerTilListbox() { try {
Database.alleAfdelinger(); int i = 0; while (Database.alleAfdelinger.next()) {
alleAfdelinger.addElement(Database.alleAfdelinger.getLong(1)); i = i + 1; System.out.println(i); } } catch (SQLException ex) { Logger.getLogger(View.class.getName()).log(Level.SEVERE, null, ex); }
kan du måske lige give mig et lille hint til de 2 foreslag, hvad jeg eventuelt kan ændre og hvilke andre typer resultsets der er? er ikke helt vildt skarp til det endnu:-)
okay, tak, ville også google, men kunne ikke den engelske fejlmeddelse for det. men det virkede da jeg skrev ResultSet.TYPE_FORWARD_ONLY så smid et svar arne_v så er der point. mange tak for hjælpen
okay, jeg skal have den skiftet til oracle når det er færdigt, men tak for info og hjælp
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.