Avatar billede doktoren001 Juniormester
30. august 2008 - 11:06 Der er 2 kommentarer og
1 løsning

Dandomains webshop

Hej,
Er der nogle som har erfaring med dandomains webshop? Jeg har nogle problemer som jeg ikke lige kan lure hvordan skal løses. Jeg er rimeligt erfaren udi HTML, ASP, PHP, mySQL og CSS. Men det er jo ikke meget nytte man kan drage af dette i et CMS system som dandomains. Et konkret problem et at i min frame længs til højre skal jeg sætte et billede ind, men det bliver placeret i midten. Jeg ville gerne have det i toppen. Jeg kan ikke få noget align eller andre html/ccs koder til at fungerer.......What to do??!!
Hvis du kender lidt til denne shop har jeg et par spørgsmål mere :-) Det der grundlæggende er mit problem, tror jeg, er at jeg ikke kan finde selve frameset filen og redigerer direkte i den? Det er sikkert fordi man ikke skal kunne være det, men det ville nu være praktisk.
Avatar billede ssv Nybegynder
31. august 2008 - 17:45 #1
Jeg har arbejdet med Dandomains webshop tidligere for en kunde, og jeg kender da en del til systemet. Det ville måske være smart at se selve problemet fra admin-delen - du kunne evt. oprette en bruger hvor jeg kun har adgang til designet :-)

Ellers, fyr løs med spørgsmål. Og mht. framesettet er det jo dér Dandomains koder ligger i - og det du betaler for. Derfor kan du ikke rette i det. ;-)
Avatar billede doktoren001 Juniormester
31. august 2008 - 18:00 #2
Hej med dig. Måske vil det være nemmere at oprette dig som bruger, men jeg har lige et par spørgsmpål først, så det kan være jeg ikke behøver det :-)

Jeg vil gerne have hoved vinduet (det hvor den forskellige tekst står) til at have scrollbars, men jeg kan ikke finde ud af hvor det skal sættes op henne?
Bruger du MSN, så kan jeg oprette dig som bruger og skrive brugernavn og password til dig der.
Avatar billede doktoren001 Juniormester
17. april 2009 - 20:11 #3
lukketid
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Vi tilbyder markedets bedste kurser inden for webudvikling

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester