Avatar billede johannielsen Nybegynder
25. juni 2001 - 16:13 Der er 4 kommentarer og
1 løsning

Slicing, når et tabel bliver fyldt, påvirker det de andre meget!

Jeg har et problem angående slicing i Imageready. Det virker jo godt og flot, men når hvis man har en tekstcelle, og den bliver overfyldt, sætter resten af siden sig fuldstændigt åndssvagt. Jeg ved godt jeg burde selv lave al koden selv fra bunden, men har nogen oplevet det samme og fundet en løsning, vil jeg blive meget glad og slippe for en masse arbejde!

/Johan Ask Nielen

Avatar billede prodic Mester
25. juni 2001 - 16:23 #1
Det kan du i bund og grund ikke gøre det helt store ved.

Det hænger ikke sammen med den slicing der foregår i ImageReady. Det er derimod en \"fejl\" i de koder der bliver udarbejdet.
Dem kan du i dit tilfælde ikke gøre det helt store ved, da felterne altid vil tilpasse sig størrelsen hvis du benytter meget tekst i et felt.


Sorry - men sådan er livet. Prøv at korte din tekst af, så den tilpasser sig tabellen.
Avatar billede johannielsen Nybegynder
27. juni 2001 - 11:19 #2
Ok, jeg begyndte selv at lave mine koder, og problemet blev løst med nogle tables inde i tables og noget valign...
Avatar billede johannielsen Nybegynder
27. juni 2001 - 11:20 #3
- det er lidt svært at få en tagwall til at passe til en celle, medmindre man selvfølgelig bruger paging.
Avatar billede prodic Mester
27. juni 2001 - 11:48 #4
Selv tak for hjælpen da. :-(
Avatar billede johannielsen Nybegynder
27. juni 2001 - 11:55 #5
Det var da så lidt..LOL:-)
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester