Avatar billede mc_goblen Praktikant
08. september 2008 - 09:03 Der er 6 kommentarer og
1 løsning

Vidersend mails / sikkerhedsrisiko?

Hej Eksperter!

Situationen er som følgende: Jeg arbejder på en skole med en masse studerende. Alle studerende har fået en Exchange 2003-mailboks, og tilgår denne via Outlook Web Access. Dog er de studerende ikke særlig gode til at huske at tjekke denne mail.

Derfor har jeg været aktiveret "Allow automatic forward" på Exchange serveren, og tilbyder de studerende mulighed for at oprette en regel og videresende de mails som de modtager på deres private mailadresse.

Nu er spørgsmålet: Er der nogen sikkerhedsrisiko ved dette? Eller andre ulemper som jeg skal være opmærksom på?
Avatar billede tlaursen Nybegynder
08. september 2008 - 16:50 #1
Det vil jeg ikke mene der er, når der er tale om studerendes mail. Det var noget andet hvis det var f.eks. et sygehus og det var lægens mail med personoplysninger der kunne ligge på et tilfældigt udbyder.com domæne.
Der kan dog være det prblem at der er en der sætter sin private mail op til at videresende mail til skolen og skolen adresse til at sende hjem. Så har du et mailloop, og det kan gå helt galt.
Avatar billede dalbjerg Nybegynder
08. september 2008 - 19:39 #2
Hvis du tænker på om der er nogle sikkerhedsrisiko angående din server, så nej.
Avatar billede bjornicle Nybegynder
15. september 2008 - 21:58 #3
Hvis du forwarder spam risikere du at blive blacklistet. Du kan med fordel saette en server op foran exchange serveren som afviser spammails under selve smtp kommunikationen, saa slipper du for at haandtere nogen form for spammails.
Dette har selvfoelgelig kun betydning hvis de modtager emails udefra.
Avatar billede mc_goblen Praktikant
16. september 2008 - 14:18 #4
Hey med jer tre! Tusind tak for jeres input :) I kan smide et svar hvis I ønsker point :)
Avatar billede bjornicle Nybegynder
17. september 2008 - 12:50 #5
Ingen point til mig
Avatar billede tlaursen Nybegynder
17. september 2008 - 23:45 #6
Det er OK med 30 point, så kan du tage resten selv
Avatar billede mc_goblen Praktikant
09. oktober 2008 - 11:21 #7
:)
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester