Avatar billede kongfjong Nybegynder
24. september 2008 - 17:34 Der er 7 kommentarer og
2 løsninger

Erfaring med VMware Server

Hej

Er der nogen der har erfaring med at køre VMware Server (version ligegyldigt, har downloadet 2.0), for at kunne teste websites i en standalone version af IE6?

Har læst mig lidt frem til, at man kan installere Windows XP, og så derfor skulle kunne køre IE6 den vej igennem, men er der nogen der har prøvet det?
Avatar billede Spotgun Seniormester
24. september 2008 - 18:48 #1
Har prøvet samme setup, blot med Microsoft Virtual Server i stedet for VMWare.
IE6 fra den virtuelle pc virker uden problemer. Kan ikke forestille mig at VMWare ville opføre sig anderledes.
Avatar billede kongfjong Nybegynder
24. september 2008 - 19:45 #2
Hvor meget kræver MS Virtual Server af systemet, resource mæssigt?
Avatar billede Spotgun Seniormester
24. september 2008 - 20:36 #3
Virtualiserings softwaren trækker ikke alverden i sig selv.

Hvor mange ressourcer der bruges afhænger naturligvis af hvor mange samtidige virtuelle pc'er du har kørende, samt hvor meget hver enkelt virtuel pc laver.
Avatar billede sup3rior Nybegynder
25. september 2008 - 11:58 #4
Du kan sagtens afvikle det under XP, intet problem i det.

Selve VMware softwaren trækker ikke det store, det er dit host OS (XP) som kommer til at stå for det største forbrug :)

Hvis du har en dedikeret boks du vil bruge til det kan du downloade ESXi server gratis fra VMwares hjemmeside og installere på maskinen, så har du flere resourcer til rådighed for dine virtuelle maskiner :)

Og installationen af begge produkter er lige ud af landevejen.
Avatar billede kongfjong Nybegynder
25. september 2008 - 13:02 #5
Dedikeret boks? Kan det installeres på en ekstern harddisk uden problemer?
Avatar billede sup3rior Nybegynder
25. september 2008 - 13:33 #6
Altså hvis du har en maskine som du kun vil bruge til det :)

Men jow, du kan også godt lade dine virtuelle maskiner ligge på en ekstern USB, selve programmet skal bare installeres på en alm. HDD.
Avatar billede kongfjong Nybegynder
11. april 2009 - 21:18 #7
@spotgun & sup3rior
Lig et svar så I kan få jeres point:)
Avatar billede Spotgun Seniormester
11. april 2009 - 21:36 #8
Kommer her...
Avatar billede sup3rior Nybegynder
13. april 2009 - 08:39 #9
Hep :)
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester