Avatar billede lonepeter Novice
02. oktober 2008 - 10:38 Der er 1 kommentar og
1 løsning

Indsætte billede i Outlook 2007

Hejsa...

Jeg har et irriteret problem, når man indsætter et billede i Outlook 2007 så bestemmes den størrelse billedet vises i ikke af dets faktiske størrelse i Pixels men dets størrelse i centimeter. Altså er størrelsen billedet bliver vist i afhængigt af hvor mange dpi billedet er sat op.

Et billede der er 500*800 pixels vil altså blive vist i vidt forskellig størrelse alt efter om det f.eks. er 240 dpi eller 150 dpi.

Er der ikke mulighed for at få Outlook til alene at forholde sig til billedets størrelse i pixels??
Avatar billede lonepeter Novice
02. november 2008 - 16:18 #1
Lukker
Avatar billede lonepeter Novice
04. januar 2009 - 16:02 #2
x
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester