Avatar billede gah1 Nybegynder
02. oktober 2008 - 11:05 Der er 9 kommentarer og
1 løsning

Password på en Excel mappe.

Kan man sætte et password på en hel Excel mappe?
Jeg kan godt på et enkelt Excel ark men hvordan med en hel mappe?

M.v.h.
Avatar billede sleeper Nybegynder
02. oktober 2008 - 11:12 #1
hej

har du 2007 versionen?
Avatar billede sleeper Nybegynder
02. oktober 2008 - 11:16 #2
i 2007 skal du gøre følgende

Tryk gemsom
nede ved siden af gem skal du trykke funktioner
tryk gennerelle indstilinger
skriv din kode

i 2003 og tidligere
funktioner
indstillinger
her har du et faneblad som hedder noget med beskyttelse "mener jeg" det er et års tid siden jeg sidst har arbejdet med 2003
Avatar billede gah1 Nybegynder
02. oktober 2008 - 12:08 #3
Hej.
Jeg bruger 2007.
Jeg har måske ikke formuleret mig korrekt det drejer sig om at sætte et password på hele Excelmappen før end jeg har åbnet en undermappen.

M.h.h.
Avatar billede sleeper Nybegynder
02. oktober 2008 - 13:05 #4
Nu forstår jeg ikke.

vil du have kode på et excelark, sådan at du skal taste en kode for at åbne arket?
Avatar billede gah1 Nybegynder
02. oktober 2008 - 13:21 #5
Min computer skal til reparation så for at folk ikke skal "snage" i mine Excel ark så vil jeg gerne have et password på min overordnede "indgangs" Excelmappe.
Et password som spærre videre adgang til alle underark samt mapper.

Da det drejer sig om mange mapper og ark så ønsker jeg ikke at lægge password på alle disse men at spærre adgangen allerede ved den første Excelmappe.

M.v.h.
Avatar billede sleeper Nybegynder
02. oktober 2008 - 13:25 #6
Som jeg forstår det du skriver, vil du have adgangskode på din windowsmappe, hvori du har alle dine excelark.

Det er noget lidt andet.
Avatar billede x-lars Novice
02. oktober 2008 - 15:12 #7
I Excel 2003: Filer > Gem som... I dialogboksen, der åbner sig, er der øverst til højre en knap, der hedder "Funktioner". Klik på den og vælg "generelle indstillinger". Her er der muligheder for at sætte et password for overhovedet at kunne åbne projektmappen. Husk at få det skrevet ned et sted!
Avatar billede gah1 Nybegynder
02. oktober 2008 - 15:29 #8
Til Sleeper.
Det er korrekt det netop det jeg søger:

"Som jeg forstår det du skriver, vil du have adgangskode på din windowsmappe, hvori du har alle dine excelark."

Umiddelbart ville jeg mene at det var en feature som mange kunne bruge, men findes denne funktion i 2007 versionen?

M.v.h.
Avatar billede rosco Novice
04. oktober 2008 - 23:17 #9
Hvilket styresystem bruger du?
I Vista har jeg mulighed for at kryptere en mappe.
Avatar billede gah1 Nybegynder
05. oktober 2008 - 09:07 #10
Jeg bruger Vista

M.v.h.
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Excel kurser for alle niveauer og behov – find det kursus, der passer til dig

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester