Avatar billede jebo Novice
11. oktober 2008 - 11:27 Der er 2 kommentarer og
1 løsning

Gemme adgangskode i Outlook 2002

Jeg skal hjælpe en bruger med at sætte pc'en op til at gemme hendes password til postkassen i Outlook 2002 på pc'en, der kører Windows Vist Home basic. Jeg har set flere steder, hvor jeg kan sætte flueben for at gemme adgangskoden - og har naturligvis markeret for at gemme, men alligevel skal jeg indtaste koden igen, når programmet har været lukket og genstartet.
Er der ikke mulighed for at gemme adgangskoden til Outlook 2002 i vista-miljøet ?
Hvis der er mulighed for at gemme adgangskoden - hvordan får jeg det så til at virke ?
Håber på et godt løsningsforslag - jeg har brugt rigtig meget tid på at finde løsningen, men forgæves indtil videre.
Avatar billede vejmand Juniormester
11. oktober 2008 - 12:42 #1
Avatar billede jebo Novice
11. oktober 2008 - 12:53 #2
Hej vejmand. Jeg HAR forsøgt den pågældende løsningsmodel - men uden virkning overhovedet. Jeg er stadig tilbage ved udgangspunktet, hvor jeg skal skrive adgangskoden hver gang jeg starter outlook.
Avatar billede jebo Novice
27. oktober 2008 - 22:47 #3
Ved at kigge i andre fora - bl.a. på microsofts hjemmeside - kan jeg konstatere, at det ikke er muligt at forene outlook 2002 med windows vista så adgangskoden kan gemmes.
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester