Avatar billede bufli Mester
20. november 2008 - 13:52 Der er 14 kommentarer og
1 løsning

Playstation 3 som musikserver, evt. via Windows Mediaplayer

Hej

Jeg har netop anskaffet mig en Playstation 3. En af de ting jeg gerne vil bruge den til er, at afspille min store samling af MP3 musik. Jeg er nu godt igang med at lægge en masse musik over på harddisken på min Playstation, men der er også mulighed for at lave en mediaserver, altså at musikken afspilles på min Playstation, selvom den fysisk befinder sig et andet sted.

Er der nogen der kan give mig lidt input til hvordan man sætter det op.

Jeg har en PC med Windows Mediaplayer 11 på. Jeg er glad for Mediaplayers mulighed for automatiske playlister, men har ingen ide om hvordan jeg skal sætte det op, og hvor godt det i så fald virker.

Alternativt kan man vel sætte en NAS disk op som trådløs filserver, men om Mediaplayer som mediaserver giver bedre faciliteter ved jeg ikke.

Dette er altså et spørgsmål der går på to ting:
1: Høre til noget erfaring fra andre brugere
2: Teknisk assistance med opsæt

M.v.h.
Kenneth
Avatar billede sleeper Nybegynder
20. november 2008 - 14:58 #1
Hej

Kører du windows vista? så er det utrolig let.

Du skal aktivere fildeling, og placere dit musik under user/musik
så kan det automatisk ses fra din ps3
Avatar billede bufli Mester
20. november 2008 - 15:21 #2
Hej

Nej jeg kører XP.. kan du sige mig hvordan jeg så skal gøre
Avatar billede sleeper Nybegynder
20. november 2008 - 15:43 #3
Uhh...

Jeg undersøger lige, jeg kører Vista på den jeg bruger som datalager for min PS3
Avatar billede sleeper Nybegynder
20. november 2008 - 15:45 #4
Dette skulle klare det

Når DLNA-medieserveren er en pc med Microsoft® Windows®
Du kan bruge en pc med Microsoft® Windows® som DLNA-medieserver via funktioner i Windows Media® Player 11.

1.
Start Windows Media® Player 11.

2.
Vælg [Mediedeling] i menuen [Bibliotek].

3.
Marker afkrydsningsfeltet [Del mine medier].

4.
Gå til listen under afkrydsningsfeltet [Del mine medier med:], og vælg de enheder, som du vil dele data med, og klik derefter på [Tillad].

5.
Klik på [OK].
Konfigureringen af DLNA-medieserveren er nu udført.



http://manuals.playstation.net/document/dk/ps3/current/settings/connectdlna.html
Avatar billede bufli Mester
20. november 2008 - 17:08 #5
Hej igen

Under punkt 4 fremkommer der ingen medier at dele med. Det kan vel ikke være en firewall indstilling. (det er jeg ikke så pokkers stiv i at pille i)
Avatar billede sleeper Nybegynder
20. november 2008 - 17:22 #6
Jeg prøver lige at teste når jeg kommer hjem til min PS3 i aften, du hører nærmere
Avatar billede bufli Mester
20. november 2008 - 17:27 #7
Super, jeg venter med spænding :-)
Avatar billede bufli Mester
20. november 2008 - 22:08 #8
Et lille hint.... hvis det er brugbart. Aner det ikke:

På en anden hjemmeside fandt en bruger løsningen. Han skrev:
"nu har jeg fundet fejlen: Min Zygate Firewall havde en option til at blokere al UPnP trafik ligegyldig om diverse applikationer var tilladt adgang"

Jeg har en erhvervs ADSL forbindelse, og der er alle mulige dimser sat til, men om nogen af dem er en firewall ved jeg ikke. Jeg har ingen ide om hvordan man skal lave ovenstående ændring hvis det evt. skulle hjælpe. Sleeper kan du guide (eller andre)?
Avatar billede sleeper Nybegynder
22. november 2008 - 18:51 #9
Hej

Inde i punkt 4, kan du trykke "indstillinger" og der kan du så vælge "tillad nye enheder og computere automatisk(anbefales ikke)"

Når du har slået dette til, skal du oprette forbindelse fra din ps3, og når forbindelsen så er oprettet, kan du gå tilbage i medieplayer og fjerne det sidste flueben igen.

Men ja en firewall kan sagtens blokkere UPnP men prøv først det jeg skriver inden du roder i firewallen
Avatar billede bufli Mester
22. november 2008 - 20:12 #10
Det lyder meget fornuftigt det du skriver, men der sker ikke noget. Når jeg har gjort det, så kommer PS3'eren ikke frem.

Jeg har talt med vores IT afdeling, og der er ingen hardwaremæssig firewall, men om windows egen firewall kan skabe problemer, ved du det?

Jeg tænker snarere på om der er noget der skal sættes op på PS3'eren?
Avatar billede sleeper Nybegynder
23. november 2008 - 18:12 #11
har du prøvet at søge fra din PS3??
lav den opsætning, som jeg har beskrevet, tænd din PS3, og søg efter medieservere, så skulle du gerne fra din PS3 kunne se din pc.

Jeg kunne også først se min PS3 som "Ukendt enhed" efter at jeg havde oprettet forbindelsen.
Avatar billede bufli Mester
24. november 2008 - 22:16 #12
Hej igen
Jeg har prøvet at søge fra PS3'eren, men den finder intet. Jeg tænker om det kan være firewall'en vi skal prøve at pille i. Jeg har set i Windows sikkerhedscenter, at Windows egen firewall er slået fra. Derimod har jeg Norton Antivirus, og der er firewall i (nok årsagen til at Windows egen er slået fra). Men jeg kan simpelthen ikke deaktivere firewallen i Norton... det ville jeg ellers prøve blot for et forsøgs skyld, så kunne jeg altid aktivere firewallen igen bagefter hvis det viste sig at det hjalp.

Er du skrap til at pille med firewall's - og evt. kan du sige mig noget om hvordan jeg mon for deaktiveres det pokkers Norton?
Avatar billede sleeper Nybegynder
25. november 2008 - 11:01 #13
Hvis du deaktivere hele Norton, bliver firewallen også deaktiveret.

Jeg kender desværre ikke noget til Norton, så jeg kan ikke guide dig igennem den
Avatar billede bufli Mester
11. juli 2009 - 23:42 #14
Efter en et skift af ADSL udbyder, skulle jeg lige prøve igen, for at se om det var ADSL hardwaren eller lignende der skabte problemet. Jeg kunne dog i første omgang ikke få adgang. Men alligevel fik jeg løst problemet (delvist), for jeg fandt ud af at deaktivere Nortons firewall, og så var der hul igennem. Nu vil jeg jo gerne køre med firewall, så nu er spørgsmålet (og jeg er ikke god til at pille i firewalls!!) hvordan jeg aktiverer firewall'en og alligevel har hul igennem.

Håber der er hjælp til spørgsmålet, selvom det er længe siden jeg startede tråden :-)
Avatar billede bufli Mester
11. februar 2010 - 14:17 #15
Lukker spm. Det kører nu efter jeg fik ny router, og skiftede til anden antivirus
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester