21. november 2008 - 13:45Der er
6 kommentarer og 2 løsninger
Hvad er bedst på en hjemmeside: .mp3 eller .wma
Hej alle audio-Eksperter
Her kommer lige et hurtigt spørgsmål:
Hvis der skal lægges lyd op på en hjemmeside - baggrundsmusik/-lyd fx, ikke bare lydeffekter - hvilket format er så smartest? .mp3 eller .wma (eller noget tredje...)
Jeg ville nok også vælge at køre lyden igennem flash, men skal du kode alene i html og det ikke må fylde noget er wma mindre i download. Betyder lydkvaliteten ikke noget så kan man også bruge midi, men det er jo så "kun" instrumenter, ingen sang.
I dagens DK hvor "alle" har en OK forbindelse til nettet, har det egentlig ikke den store betydning hvad man bruger, det er mere et ? om hvordan man vil spille audiofilen. Har du en ide om det?
//Beach
Synes godt om
Slettet bruger
21. november 2008 - 19:51#3
Jeg laver en <embed> på en side og tilføjer lydfilen på den måde:
jeg mener ikke at embed tilhører nogen standard så det understøttes vistnok ikke i firefox - så kan man bruge object i stedet men den vil kræve fx windows media player.
det vi mener med flash er, at du kan finde utallige flash-afspillere der kan afspille mp3 og som frit kan downloades - på den måde kan du både køre crossbrowser og være uafhængig af installerede komponenter (udover flash som de fleste dog har. Endelig vil en flash-afspiller give muligheden for at fjerne lyden - en mulighed som nok rigtig mange vil benytte.
Synes godt om
Slettet bruger
22. november 2008 - 11:43#5
Hej igen
Jeg har benyttet embed indtil videre, og det virker fint i alle browsere - også i Firefox.
Jeg kunne godt tænke mig en start/stop-knap (selvom det dog ikke er særlig vigtigt i dette tilfælde), og jeg har rodet lidt med javascript men har ikke rigtig fået det til at virke. Så tak for rådene omkring flash-afspillere; jeg vil forsøge at finde noget brugbart.
Og jeg fik jo også svar på mit spørgsmål om, om .mp3 eller .wma er smartest :) Så vil I begge lægge et svar, så lukker vi her...
Svar kommer her:-) Og jeps, få fat i et fornuftig gratis flashscript til lyd. Det vil alle der ikke lige har lyst til at høre lige din musik, sætte STOR pris på *SS*
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.