Avatar billede kavlar Novice
24. november 2008 - 15:40

Pivot og udvælgelse af datointerval

Hej.
Jeg har en række data, som jeg ønsker at kunne fremvise i en pivot-tabel. Dog ønsker jeg forholdvis nemt at kunne udvælge det dato-interval der skal vises. Jeg ønsker at undgå at skulle klikke datoerne af og vil helst ikke have dem i KOLONNE eller RÆKKE-felterne, men have den placeret i den overordnede SIDE.
Jeg kunne forestille mig, at man f.eks. indtaster tallet i en formular eller i nogle celler i regnearket. Herefter klikker man på en knap og en macro kører, der udvælger de data, der opfylder kriterierne. En slags Autofilter på en Pivot. Er det muligt?
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Excel kurser for alle niveauer og behov – find det kursus, der passer til dig

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester