Bærbar til gammelt samsung tv via s video stik
hej..jeg har lige købt mig en ny fin bærbar fra toshiba med s-video udgang og vista som styrer system på med det formål at jeg skulle kunne se film hjemme hos min kæreste også på hendes gamle samsung billederørs tv.
jeg har købt et s-video stik til at overfører billede med og så et scar stik med svideo indgang på da der ikke var s-video stik i hendes fjernsyn.
jeg har så prøvet at sætte det til men der kommer ikk noget billede på. efter jeg har bakset lidt med det fik jeg så et hurtig billede frem men uden farver. og kan kun få billede på hvis jeg sætter den i den tilstand der gør at skrive bordet bliver forlænget .. hvis man dublikere skrive bordet så smutter billede igen..
jeg tog så computeren med hjem igen og prøvede at sætte det til min egen flad skræm og der kommer billede på med det samme når man til slutter s-video og man så trykker på den der ekstern skræm i indstillinger..
jeg fand så mig eget gamle sony fjernsyn frem og prøvede for der var en s-video indgang på foran så tænkte det måske var forde s-video ikk duede på min kærestes fjernsyn når der ikk var en indgang men det gjorde ingen forskel det virker på samme måde på mit gamle sony... altså uden farver og så kun forlængelse af billede. så det kan jeg jo ikke bruge..
hvad skal jeg gøre?
