Avatar billede jensen363 Forsker
26. november 2008 - 12:25 Der er 2 kommentarer og
1 løsning

Avanceret benyttelsen af filterværdier

På baggrund af et datasæt bestående af 50.000 poster (prisliste), vil jeg gerne lave et salgs-simuleringsværktøj, som ved hjælp af filter begrænsninger giver brugeren en teoretisk salgsrapport på baggrund af de aktuelle filterværdier.

P.t. har jeg i alt 7 filter/kriterier, der skal kunne navigeres på, men jeg vil have at brugeren ved hjælp af dropdown funktioner på en form for applikations-forside vælger disse kriterier der, istedet for direkte i forbindelse med datasættet ( som jeg gerne vil skjule for slutbrugeren !!!

Forstår I ... og kan dette lade sig gøre ?
Avatar billede kabbak Professor
26. november 2008 - 18:25 #1
Har du prøvet Data >Filter Avanceret Filter

Det kan gøre det
Avatar billede jensen363 Forsker
27. november 2008 - 08:53 #2
Er ikke helt fortrolig med hvordan dette gøres, men er endt op men er Pivot-løsning istedet ... hvorfor gøre det mere bøvlet end højst nødvendigt :-)
Avatar billede jensen363 Forsker
23. december 2008 - 10:59 #3
Lukker
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Excel kurser for alle niveauer og behov – find det kursus, der passer til dig

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester