I dette særtema om aspekter af AI ser vi på skiftet fra sprogmodeller til AI-agenter, og hvordan virksomheder kan navigere i spændet mellem teknologisk hastighed og behovet for menneskelig kontrol.
Mener ikke at du kan "søge" på brugerens computer uden dennes tilladelse, og evt installation af et program / plugin. Den liste man får frem ved normal upload er fordi browseren kommer med denne funktionalitet fra starten af.
Det er et script der skal vise folk egen computer, dvs. at jeg ikke kan se computeren.
Folk skal vælge at uploade et billede, og så skal deres computer indhold komme på en liste hvor de så kan vælge 1 eller flere filer og så trykke upload.
Samme måde som facebook laver billede upload, deres er bare et java applet, og sådan noget kan jeg ikke kode i.
Du kan ikke få adgang til brugerens harddisk vha. javascript (udover småting som indhold af cookies). Er du sikker på at simpel html ikke kan klare opgaven? Flere filer kan jo sagtens oploades ved hjælp af flere input-felter som fx Gmail gør det.
nej jeg har altid lavet dem selv. der er masser af lign. spm her på eksperten.
Du skal bare huske at der er en begrænsning for hvor mange MB du kan overføre via browseren. jeg ved ikke om der stadig er 4mb eller om det er steget til 8.
Du skal stadig lave et php-upload-script bagved, men det er jo små ting. :o)
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.