29. december 2008 - 10:45Der er
11 kommentarer og 1 løsning
søge i en userform
I arket DATA har jeg en masse navne i a1:d500
kol a = nr fra 1-500 kol b = navn1 kol c = navn2
Nu kunne jeg godt tænke mig at lave en slags søgning i min userform (userform1)
Da der er mange der f.eks. hedder HANSEN vil jeg gerne have liste alle personer som hedder HANSEN i enten kolonne B eller C (det er lidt forskelligt hvor efternavnet står.)
Det bedste er at den søger løbende når jeg taster ind f.eks. Når jeg skriver HA så kommer alle der indeholder HA Når jeg skriver HAN så kommer alle der indeholder HAN Men jeg ved ikke om det kan lade sig gøre.
Når jeg så har fundet det navn jeg søger og markeret det ville det være super hvis man kan få den til skrive nr. fra kolonne A i en tekstboks i userformen.
Denne side indeholder artikler med forskellige perspektiver på Identity & Access Management i private og offentlige organisationer. Artiklerne behandler aktuelle IAM-emner og leveres af producenter, rådgivere og implementeringspartnere.
Men jeg vil dog alligevel høre om den kan rettes lidt til:
1. Kan man få den til at se bort fra om man skriver med store eller små bogstaver?
2. Kan man få den til at søge i hele navnet, så den viser alle navne der indeholder de bogstaver jeg indtaster, og ikke kun dem som begynder med bogstaverne. Et lidt forenklet eksempel kunne være at EFTERSKOLE kom frem uanset om man skriver EFTER eller SKOLE
udskift med denne Private Sub TextBox1_Change() Set sh1 = Sheets("Ark1") Me.ListBox1.Clear For t = 1 To 30 If Not IsEmpty(Me.TextBox1) Then If InStr(sh1.Cells(t, 2), UCase(Me.TextBox1)) Or InStr(sh1.Cells(t, 3), UCase(Me.TextBox1)) Then Me.ListBox1.AddItem Cells(t, 1) & " - " & Cells(t, 2) & " - " & Cells(t, 3) End If End If Next If Me.TextBox1 = "" Then Me.ListBox1.Clear End Sub
Jep, nu søger den lige som den skal. Nu er der bare en lille ting mere der driller.
Arket "DATA" som mine oplysninger ligger i, er skjult. Hvis ikke arket (DATA/sh1) er aktivt/synligt, så henter den ikke data frem i boksen. Den sætter kun "-".
Jeg har prøvet med "with sh1", men kan ikke få den til at virke.
Nu har jeg liiiige et andet tillægsspørgsmål. :-) Men det kommer i et nyt spørgsmål.
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.