Avatar billede perav Nybegynder
27. januar 2009 - 17:12 Der er 11 kommentarer og
1 løsning

PC lukker for skærmbillede under install af WindowsXP

Jeg har lige købt ny HD til en lille Fujitsu siemens pc, den gl HD  stod af. Når jeg install. WindowsXP går den fint i gang med install. men når den når dertil hvor der ca. er 35 min. tilbage af install. slukker og tænder skærmen 3-4 gange og sidste gang den slukker kommer billedet ikke tilbage igen, jeg kan ikke ved at bevæge musen eller trykke på keybordet få skærmbilledet tilbage igen, er der en her hos Eksperten der kan fortælle mig hvad der kan være galt?
27. januar 2009 - 17:14 #1
Tanke: Virker den (fysisk!) varm ?
Avatar billede perav Nybegynder
27. januar 2009 - 17:34 #2
Den bliver varm ved PSU men ikke mere end at man kan røre ved den.
Den kører samtidig med helt åbent kabinet, så der kommer masser af luft ind til det indre.
Avatar billede haverslev Novice
27. januar 2009 - 17:49 #3
Avatar billede perav Nybegynder
27. januar 2009 - 19:08 #4
I er nok inde på noget af det rigtige, det må skyldes for høj varme et eller andet sted. Jeg prøvede at install. igen efter at pc havde stået og blevet kold og nu nåede den til der var 24 min. tilbage før den slukkede.
Avatar billede perav Nybegynder
27. januar 2009 - 19:46 #5
haverslev: jeg har prøvet dit link, uden held :-(
Avatar billede perav Nybegynder
27. januar 2009 - 19:48 #6
Hvor skal jeg starte fejlsøgningen? CPU-køling, Ram, PSU ???
Avatar billede newcommer Nybegynder
27. januar 2009 - 19:50 #7
Prøv at se på cpu ventilatoren, om den kører som den skal. Din computer kan ellers
ikke blive så varm under installation, at det er problemet.
Avatar billede haverslev Novice
27. januar 2009 - 19:57 #8
Avatar billede perav Nybegynder
27. januar 2009 - 20:43 #9
En rensning af CPU-køler/blæser var måske det der skulle til, det undrede mig dog da det ikke var særlig meget støv der sad deri, men det lykkedes at gennemføre windows-install. og pc'en kører også fint nok her bagefter uden at slukke.
Avatar billede perav Nybegynder
28. januar 2009 - 00:52 #10
Send et svar og jeg giver point :-)
Avatar billede newcommer Nybegynder
28. januar 2009 - 01:06 #11
Jeg er ligeglad med point, så behold dem bare selv:)
Avatar billede perav Nybegynder
29. januar 2009 - 11:58 #12
svar
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester