19. februar 2009 - 17:15Der er
10 kommentarer og 1 løsning
Mærkelige tegn i afsendte mails
Sender mails som normalt, men når de er sendt er indholdet ikke andet en spørgsmålstegn og plusser og andre tegn. Når jeg åbner samme mails i "Sendte"-mappen er de som ovenfor beskrevet
Hvilken version outlook har du installeret? Er det også kun mærkelige tegn, modtageren ser?
/Preben
Synes godt om
Slettet bruger
19. februar 2009 - 20:55#2
Outlook 2003
Modtageren ser også de underlige tegn - fx som: ?4????????????????????????????????????????????????????4??????????????????????????????????????????>?????????????????????????????>???????????????????????? ???????????????????????????????????????????????????????.????????????????????
Prøv at ændre dem til noget andet, luk outlook, og start den op igen. Sæt den herefter tilbage til det oprindelige, genstart outlook, og se, om det har hjulpet. Hjalp det ikke, så gå i "hjælp/find og ret fejl". Hjælper det heller ikke, så vil jeg nok foreslå en ren installation af officepakken.
/ptj_11
Synes godt om
Slettet bruger
27. februar 2009 - 22:32#8
Er der mere hjælp at hente her ??
Synes godt om
Slettet bruger
09. marts 2009 - 13:35#9
Konstaterer nu at det fortrinsvis er når jeg opretter nye mails at det ser underligt ud. Altså ikke ved videresend eller svar
Er dit problem løst, eller er det stadig det samme? Hvis det er løst, så er ideen med dette site, at du vender tilbage med løsningen, så andre med tilsvarende problem kan finde hjælpen her. På den måde kan de deltagere, der giver dig forslag til løsning pådit problem samtidig finde ud af, om deres råd har afhjulpet problemet. /ptj_11
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.