04. juli 2001 - 11:49Der er
11 kommentarer og 1 løsning
Memory leak
Hvis man har et array på f.eks. 10 elementer, og man med javascript sætter længden (dvs. array.length) af det array til 5, vil de resterende (5) elementer være grund til et (memory) leak eller bliver de deallokerede?
I dette særtema ser vi på, hvordan cloud og AI bliver fundamentet for virksomhedernes digitale forretning, og hvordan de nye muligheder for automatisering og forretningsværdi kan udnyttes uden at miste overblik, sikkerhed og menneskelig kontrol.
Allenfals. Det påstås at Netscaper har problemer med sin garbagedisposal her og der. Jeg her ikke kunnet finde konkrete eksempler.
hvis du sætter en taskemonitor på pin PC og tracker memory usage vil du kunne se hvordan et script med fx mange eval() sætninger i bruger mere og mere memory indtil der garbage-disposes og det falder igen.
Du kan jo ikke forvente at vi skal kunne redegøre for Microsoft/Netscape/..... valg af logik i deres script engines...! Men et gæt er vel at de vil ha de mest sikre browsere, så man ikke med et meget simpelt javascript kan lægge en computer ned.
Du kan se i IE5.5 har de endda lavet en feature der stopper eksekveringen af et script, (f.eks. en uendelig løkke) og spørger om man vil fortsætte.
jakoba >> jeg har prøvet dit bevis igennem på en anden måde godt nok. Så svaret er \"ja, det deallokeres, men ikke i udføringsøjeblikket. Først når der ryddes op!\".
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.