Avatar billede janbb Juniormester
04. juli 2001 - 12:06 Der er 11 kommentarer og
2 løsninger

ADO eksempler ?

Er der nogen steder man kan hente/se eksempler på Delfi-programmer der bruger ADO
(jvf evt mit spm igaar  http://www.eksperten.dk/spm/86542 )
Avatar billede martinlind Nybegynder
04. juli 2001 - 12:14 #1
Delphi\\Demos\\ADO der ligger 4 eks.
Avatar billede pellelil Nybegynder
04. juli 2001 - 13:22 #2
Indsæt en TAdoConnection på et DataModul. Dobbelt-klik denne og tryk på knappen Build. Vælg en MS-Access database som du kan bruge. Dernæst indsæt en TAdoQuery på en form. Denne TADOQuery skal \"pege\" då din connection og du kan derefter skrive din query i komponentets SQL (ganske som om det var en almindelig TQuery).
Avatar billede martinlind Nybegynder
04. juli 2001 - 13:34 #3
Der er også den mulighed at du bruger Interbase 6 Open Source og IBExpress, der kan du lave DBInstall som brugeren overhoved ikke bemærker, du kan placere en IB-install pakke på en server og lade dit program checke om du har IB installeret og hvis ikke, så installere det fra din server, det tager ca. 1 min. og så starter dit program bagefter, \"funker perfekt\" har selv prøvet.
Avatar billede martinlind Nybegynder
04. juli 2001 - 13:34 #4
også slipper du MDAC problemmer med versioner.
Avatar billede pellelil Nybegynder
04. juli 2001 - 13:39 #5
I\'ll 2nd that  :-)
Avatar billede janbb Juniormester
04. juli 2001 - 21:02 #6
pellelil:  Jeg er desværre ikke helt med:hvad mener du med et Datamodul ? Kan man ikke bare bruge en form ?.Hvis jeg bruger en form (ved ikke hvor jeg skal finde det andet) er det osse fint med at dobbeltklikke på TadoConnection og resten af forklaringen kan jeg ikke tumle mig i da jeg ikke er vant til at bruge TQuery.
martinlind og pellelil: har derimod fundet ADO-eksemplerne i demos og herunder i Shapes-demo fundet ud af at der er indsat ADO-dataset og en Datasource (fra fanen Dataaccess) samt en DbGrid.
Det har jeg så prøvet at flikke sammen noget lignende, men det virker ikke.
Selvfølgelig ville det primærty være rart at det virkede overhovedet, men i den sidste ende bliver jeg først tilfreds når programmet tager et memofelt ind fra databasen (mdb). Og jeg har iøvrigt valgt: Ole Jet nr. 4, idet det er den der er valgt i ADO eksemplet med shapesdemo.
Avatar billede martinlind Nybegynder
05. juli 2001 - 00:05 #7
Et datamodule kan du lave hvis du bruger menu\'en File/New og så vælger det der, det er en slags ikke synlig form

/martin
Avatar billede janbb Juniormester
05. juli 2001 - 00:36 #8
av ja.Men det synes jeg ikke gør det lettere idet man så ikke kan oprette connection til den TadoQuery som pellelil nævner er næste skridt.Det kan man hvis man bruger alm. applikation - og jeg tror faktisk at der hvor jeg går i stå er ved den \"commandtekst\", der så skal oprettes i sql-sprog, hvor jeg har set i \"adotest\" (eller var det en af de andre demos ?) at der skal stå noget lign, som APPEND from og nogle underlige paranteser, som jeg tror jeg får svært ved at udrede uden at finde nogen eksempler eller lign.,
Men ellers tak for hjælpen begge to.Lader lige spm. være åbent lidt endnu.
Avatar billede janbb Juniormester
05. juli 2001 - 00:59 #9
I adotest (demos) er der netop et memofelt og man kan faktisk tage en anden database ind i programmet og få vist dettes memofelt, men programmet er stort og kompliceret og det er for svært at extrahere de småbidder jeg kunne tænke mig i mit lillebitte simple program.Men hvis jeg får det til at fungere vil det altså kunne køre på en anden computer såfremt denne har
explorer højere end vers. 5 installeret ?.
Avatar billede pellelil Nybegynder
05. juli 2001 - 06:48 #10
janbb> Det er ikke din TAdoConnection der skal \"pege på\" din TAdoQuery. Det er derimod dine TAdoQuery der skal \"pege på dine TAdoConnection\" via den property der hedder \"Connection\".

Hvis du IKKE benytter en TAdcoConnection så skal du i stedet sætte din TAdoQuery\'s \"ConnectionString\". Fordelen ved at benytte en TAdoConnection (på et DataModule) er at der kun er eet sted du skal ændre hvis du ønsker at ændre den måde hvorpå der connectes til databasen. Hvis man ikke bruger en TAdoConnection så skal man således ændre alle steder i programmet hvor man benytter en TAdoQuery.

Det lyder som om Query ikke er din stærke side (\"APPEND from og nogle underlige paranteser\"). Jeg bruger ikke andet selv da en query er lang mere flexibel (og hurtigere i et C/S miljø). Hvis du er mere tryk ved Tables så kig i stedet på TAdoTable. Denne virker på samme måde som en TTable (som du måske har brugt op mod en paradox-db). PÅ samme måde som en TAdoQuery så har denne også en Connection der skal pege på din TAdoConnection.
Avatar billede martinlind Nybegynder
05. juli 2001 - 09:57 #11
Og lige en ting omkring DataModule, når du har en \"MainForm\" og et DataModule skal du fra MainForm\'en \"Use\" Datamodulet så kan du vælge det du skal, File/Use Unit også kommer der en liste med de andre units i dit project, hvor du vælger dit data module, dette tilføjer Unit\'en i dit mainform unit\'s \"uses\" ( en slags tilladelse til at for Mainform\'en til at bruge Datamodulet )

Der findes et 48,- hæfte der hedder \"Lær Delphi 5\" eller noget i den stil, måske det var noget for dig.
Avatar billede janbb Juniormester
05. juli 2001 - 10:13 #12
Der er da lidt og gå i gang med og pellelil har ret mht at jeg kunne prøve i tables (har osse prøvet lidt).Men det har været meget oplysende.
Martinlind: har delfi 5 hæftet og vil prøve at kigge lidt mere i det.Har desværre ellers mest større bøger om delfi 4 (SAMS på eng. og Ole Mose Kristensen på dansk), men de har jo ikke så meget med sql.Foreløbig tak for interessen for mit problem.
Avatar billede martinlind Nybegynder
05. juli 2001 - 10:17 #13
Hvis du gerne vil havde noget om SQL, så kig efter \"LocalSQL\" help eller hent Interbase 6 OpenSource Doc\'en ( ca. 10mb ) det er en masse manualer bla. en SQL Guide i pdf format.
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Kurser inden for grundlæggende programmering

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester