04. juli 2001 - 21:04Der er
17 kommentarer og 3 løsninger
P.S. - et par spørgsmål.
Jeg har to portrætter som jeg gerne vil ha\' sat sammen til et billede, evt. ville det være helt fint om kan kunne lave en flydende/sløret overgang fra den ene til det andet billede, men hvordan gør jeg, og er dette muligt ?
Er det muligt i P.S. at lave et sløret hvidt skær uden om billedet, enten iform af en ring eller lign. ?
Hvordan sætter man en anden baggrund ind bagved et (portræt)billede, først skal portrættet \"skæres ud\" så kun ansigtet og skuldre står fremme, men hvordan gøres dette ? (billedet er med hvid baggrund).
I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.
Den slørede hvide kant laver du ved at tegne ringen først, markere den, og bruge Feather og dernæst delete. Burde virke.
Hvis det er på en hvid baggrund bruger du Magic Wand til at vælge det hvide, og klippe det ud(evt.) Dernæst opretter du et nyt Layer, og flytter det nederst(under de 2 andre), og indsætter så det der nu skal være baggrunden. Canvaset skal muligvis være større. Image->Canvas Size.
Ezzuk->hehe nej dog ikke. Kald det mit bidrag til en bedre verden, hvis det skal være store ord. :-)
Beta->Nej du er nødt til at udprinte artiklerne enkeltvis, det har jeg gjort af den simple grund at så slipper man for at udprinte alle siderne, og kan vælge netop dem man har lyst til.
Der findes utallige bøger omkring Photoshop - lige præcist hvilken du skal have afhænger meget af hvad du har lyst til at bruge programmet til.
Har du fået svar på dine spørgsmål eller hvordan ser situationen ud?
Så kunne jeg være frænk og sige, skulle det være en anden gang... ;-)
- Nej, det er mig som takker :)
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.