Windows Xp og acer aspire
Hej Eksperter.Jeg er Mac os og Linux bruger. Har dog en lille smule erfaring med win. xp fra foer.
Mit problem er at jeg lige har installeret en win xp paa min kammerats computer. I installerings processen lavede jeg en bruger og lavede et administrator password.
Problemet er nu at hver gang jeg starter computeren starter win xp automatisk i administrator mode... Selvom jeg har lavet de korrekte bugere! Hvis je logger ud af administrator kan jeg vælge hvilken bruger jeg vil logge mig ind paa. Men naar jeg genstarter computeren, gaar den direkte ind paa administrator kontoen... Hvordan kan jeg ændre det ?!
Saa er der et andet problem... Jeg har ikke den windows cd som fulgte computeren. Dvs jeg har brugt en "normal" windows cd. Installationen gik fint... MEN der manglede ALLE drivere! jeg har fundet de fleste, men har ikke fundet ethernet driveren. Jeg kan komme paa netet via det traadloese net, men jeg kan ikke komme paa nettet via en ledning.
Er der nogen herinde som ved hvordan jeg finder den sidste driver (acer aspire 1690), jeg har været inde paa Acers hjemme side og fundet de fleste drivere men ikke dem alle :(
En lille offtopic:
Jeg bruger mac os og Linux. Naar jeg er paa nettet og læser om brugere som brokker sig over hvor besværligt Linux kan være. Men efter min erfaring med at installere win xp paa en acer, er Linux 1000 gange nemmere at installere end win xp.
Problemet kan ligge i at acer har nogle specielle drivere som kun findes paa DERES installations cd, men dette er direkte aandsvagt! Acer har dog en hjemmeside hvor man kan hente de korrekte drivere, men som I har læst, har jeg IKKE fundet alle de relevante drivere.
I oevrig naar jeg googler for at finde en loesning paa de manglende drivere, finder jeg mere hjælp til hvordan man faar det til at virke i Linux end win xp............
Nu kunne det være rart hvis nogle windows fan boys, kan modbevise mig ved at hjælpe mig igennem denne MEGET besværlige process at installere en win xp paa en Acer ;)
Mvh Oddi
