22. april 2009 - 17:38Der er
19 kommentarer og 1 løsning
XP pro skærmdriver giver forvansket billede.
Hej jeg har lige invisteret i en ny cpu (fujitsu-siemens) da jeg ikke havde ret meget mere diskplads tilbage på min gamle medion årgang 01.
Mit problem består i at jeg har en medion 19 tommer skærm som jeg købte sidste år, den kører max. 1440x900 pix.
Nu mit problem at jeg får at kunne få et ordentligt billede kører jeg med windows driver, men kan max køre 1280x1024. Dette medfører bl.a. at ikonerne på mit skrivebord er lidt for "buttede" er vant til at de er mere "slanke" og dette går igen i diverse opsætninger, bl.a. også på nettet.
Jeg har prøvet at installere medion skærmdriveren men så bliver billedet forvansket men ikonerne har den rette form.
Da jeg første gang insatllerede skærmen på ny cpu viste den "plug and play skærm på ATI ES 1000" - selvom jeg prøver at søge efter medion skærmen finder systmet den ikke - heller ikke selvom jeg trækker installationsstikket og genmonterer.
Har ledt efter nye mediondrivere men kan ikke finde noget - ihvertfald ikke inde på deres hjemmeside...
Hvad skal jeg gøre - investere i en fujitsu skærm? - eller har I kvikke hoveder herinde andre og mere rationelle forslag.
Hej jeg har lige invisteret i en ny cpu ! hvad mener du med cpu? Hvilket grafikkort sidder der i maskinen? jeg har samme PC. og samme skærm og ingen problemer.
Med cpu mener jeg bare selve pcen uden skærm, vender lige tilbage angående modellen, er på arbejde nu og kan ikke huske hvilken model det nøjatigt drejer sig om.
Du skal se om der er nyere drivere til dit ATI grafikkort på fujitsu-siemens hjemmeside. Det er især grafikkortet, der bestemmer hvor høj opløsning du kan køre.
Det er skærmen der sætter standarten for hvilke opløsninger der kan bruges, klik start, kør, skriv msinfo32 vælg kombonenter, skærm så står navnet på dit grafikkort øverst.
Det lyder helt unomalt at du ikke kan se systemoplysningerne med msinfo32 og klik enter. Prøv at kør en sfc /scannow afstand mellem sfc og / du klikker start, kør og skriver "sfc /scannow" og ok din XP skive skal være i drevet, det vindue som skiven åbner skal du bare lukke, så skal den bare have lov til at køre færdig, det kan tage fra 20 minutter til en time, der kommer ingen besked om at den har rettet noget i systemfilerne.
Ellers klik start, denne komputer højreklik vælg egenskaber, hardware, enhedshåntering,klik på + for skærmkort så skulle du også kunne aflæse hvad dit grafikkort hedder.
@ john_stigers, jeg kan godt se af den side du henviser til at jeg ikke kan køre 1440x900, men godt 1600x1200 - måske er løsningen så en anden skærm....
Tak for hjælpen - john du fortjener også nogle points, ved bare ikke hvordan jeg skal give dig dem....
Det er helt sikkert at det ikke hjælper med en ny skærm, med mindre at du køber en 4/3 men du får mere ud af at købe et nyt grafikkort.
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.