Avatar billede thenuttyprofessor Nybegynder
02. maj 2009 - 12:32 Der er 8 kommentarer og
1 løsning

Mangler Windows XP CD-ROM

Jeg har for nogle år tilbage købt Windows XP Professional og siden hen opgraderet til Windows Vista Home Premium, som jeg dog er SÅ træt af nu! Microsoft har desværre lukket for download af deres Windows 7, som jeg har hørt meget godt om, bl.a. at performance skulle være som Windows XP, men med Vistaens lækre interface.

Nu er spørgsmålet så, kan jeg købe et Windows XP CD sæt fra en forhandler og så bruge min aktiveringskode eller er det bedre/billigere at downgrade Windows Vista Home Premium? Hvis jeg vælger downgrade løsningen, vil jeg da kunne konvertere Home versionen til en Professional XP?
Avatar billede thenuttyprofessor Nybegynder
02. maj 2009 - 12:34 #1
XP'en der er tale om, er en OEM, købt sammen med ....en mus, tror jeg (bare såfremt det ændrer noget)
Avatar billede thenuttyprofessor Nybegynder
02. maj 2009 - 12:38 #2
Fandt en
Mk/MS Windows XP Pro+SP2/RU CD
www.proshop.dk, men hvad betyder RU? At det er et Russisk CD sæt?? :(
Avatar billede Jensen DK Novice
02. maj 2009 - 12:57 #3
Windows 7. kommer til download som RC. vertion i næste uge ca d.8 eller 9.
Avatar billede Jensen DK Novice
02. maj 2009 - 13:03 #4
Huskede forkert den kommer d.5
http://www.pcworld.dk/art/10849?a=newsletter&i=906

Jeg har en XP pro SP2, og en med SP3 kan du bruge den så må du godt få en kopi.
Avatar billede johnstigers Seniormester
02. maj 2009 - 14:18 #5
Man kan ikke downgrade Vista Home til XP - der kræves min. Vista Business.
Avatar billede Macguy Nybegynder
03. maj 2009 - 12:41 #6
hej silbidor

Har du stadigt den der windows cd, og kunne man være så fræk at låne den. Min historie er at jeg i lang tid har kørt windows, men blev så træt af det at jeg gik over til Mac. Men så tænkte jeg her forleden dag over, om det ikke var muligt for mig at installere den xp version, jeg havde på min gamle pc under bootcamp på min mac, og det er det. Men jeg ville gøre det gratis, så jeg søgte lidt og fandt ud af, at jeg kunne tage mappen c:/i368 over på en Bootable cd, og så komme den i min mac. Men det viser sig, at det sætte en masse variabler under bootcamp, og da jeg ikke vil ødelægge min nye mac, som jo koster en del, ville jeg prøve at anskaffe mig en intall cd for xp, og så bare bruge min egen nøgle fra min gamle comp.
Avatar billede Jensen DK Novice
04. maj 2009 - 06:25 #7
Hvis din produkt nøjle er til XP pro kan du sikkert bruge en kopi af en af mine skiver.
Avatar billede Macguy Nybegynder
05. maj 2009 - 13:56 #8
desvære min er til Windows Xp Home Edition, er der nogen der har en skive til den?
Avatar billede thenuttyprofessor Nybegynder
06. maj 2009 - 16:32 #9
Tak for indlæggene, silbidor, så dem først nu!
Downloadede og installerede Windows 7 i morges og bortset fra at der mangler grafik driver til mit kort, et Nvidia 5200 Go, så jeg kun kan køre 1024*768 i stedet for 1440*900, så spiller det.
Tak.
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester