Avatar billede It-fjols Nybegynder
06. juni 2009 - 11:13 Der er 8 kommentarer

Ramblokke, der fejler

Hej alle,
Jeg er ganske ny herinde, og er søgt hertil da jeg ganske enkelt ikke kan finde en rationel forklaring på mit problem andensteds.

Det forholder sig således, at jeg efter en formatering af min computer ikke kan finde samme antal RAM som før.

Mit bundkort er et Asus m2n-SLI og jeg kører 4 2gb Kingston DDR2 blokke. OS er windows Xp, og jeg har hørt noget om, at Xp ikke kan vise mere end 3 gb, men selv i bios viser den nu 6gb, hvor det burde være 8.

Jeg har hentet Lavasys Everest, og efter lidt nørklen rundt kan jeg se, at 2 blokke kører med 2 gb som de skal, mens 2 andre kun læser 1gb hver (kun en side måske?) og derfor efterlader mig på 6 gb.

Under enhedshåndtering i Xp vises der kun 3,25 gb, men det går jeg ud fra er pga af det med windows' manglende evne til at vise flere. Grafikkortet er et nvidia gforce 9800gt, så der sidder også 512mb, hvis dette måtte være relevant.

mvh
Avatar billede thesheriff Nybegynder
06. juni 2009 - 11:30 #1
Jeg forstår ikke problemstillingen?

Du kan jo alligevel aldrig få glæde af ram >3,25GB med et 32-bit OS, så hvilken reel forskel skulle 6 eller 8 GB have på din pc?
Avatar billede It-fjols Nybegynder
06. juni 2009 - 11:36 #2
Hvad ved jeg... jeg er som sagt helt blank omkring computere, men kunne fornemme der var en stærk kompetence herinde.

Jeg har hørt, at windows ikke kan VISE mere end 3,25gb, var ikke klar over det ikke kunne udnytte mere. Er løsningen for systemer med flere gb så bare et nyt OS?

mvh
Avatar billede thesheriff Nybegynder
06. juni 2009 - 11:53 #3
Ja et 64-bit vil kunne gøre tricket.

Men kan ikke anbefale XP 64-bit, da der ikke findes ret mange drivers.
Avatar billede ksoren Nybegynder
06. juni 2009 - 12:54 #4
Der findes f.eks. nogle ramdisk produkter, som kan udnytte de ram der ligger over 4G-grænsen. Det bruger nogen til f.eks. at placere sidefilen på.
Avatar billede It-fjols Nybegynder
06. juni 2009 - 13:54 #5
Jamen så xp jo i sandhed ved at være et uddateret produkt - jeg synes blot man hører så mange skræmmehistorier omkring vista; bl.a manglende drivere osv.

Jeg takker for svarerne:)

mvh
Avatar billede thesheriff Nybegynder
06. juni 2009 - 13:57 #6
Bruger selv Vista 64-bit og har ikke haft nogen problemer.

Men har også kun forholdsvist nyt HW :)
Avatar billede It-fjols Nybegynder
06. juni 2009 - 14:04 #7
ok - jamen så er det måske på tide man lægger diverse fordomme og "gode råd" bag sig og prøver det vista af - kedeligt at have så mange RAM som ikke tjener noget formål.

Der er jeg mest nervøs er ved, at jeg er musiker og ofte hører skræmmehistorier om drivere til diverse lydkort, der ganske enkelt ikke understøttes af vista. Jeg tager chancen. Tak igen.

mvh
Avatar billede thesheriff Nybegynder
06. juni 2009 - 14:12 #8
Vent til november og køb Win7 i stedet.
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester