Avatar billede sisi07 Nybegynder
06. juli 2009 - 07:02 Der er 9 kommentarer

installation af hp-printer.

jeg har købt en hp printer, men mit vista program vil ikke fuldføre installationen, kan nogen give et godt råd.

på forhånd tak.
06. juli 2009 - 08:03 #1
Passer driver til Vista ?
HøjreMusseTast - "Kør som Administrator..."

PS: Under kategorien [Kopimaskiner] ?
Avatar billede sisi07 Nybegynder
06. juli 2009 - 08:22 #2
jeg er ikke helt med, hvad du mener med driver - men ved installationen kommer der til sidst frem at "spooler" skal fjernes.

Det er en ganske lille printer.

men tak for hurtig interesse.
Avatar billede fusion-it Nybegynder
06. juli 2009 - 08:24 #3
Har du fuldt brugsanvisningen ?
06. juli 2009 - 08:38 #4
Model, nummer, navn, fabrikat ?
Avatar billede haverslev Novice
06. juli 2009 - 09:43 #5
Stort set alle HP printere skal først have installeret program/driver som det første - UDEN at printeren er koblet til pc`en. Når installationen af program/printer er ca. ½ færdig, så beder installationen dig om at sætte f.eks USB stikket i pc`en og den førdiggør derefter installationen.
Avatar billede fusion-it Nybegynder
06. juli 2009 - 09:50 #6
nå ! og hvad skulle grunden være til dette ?

Man skulle da mene det er skrevet med bold i manuaelen!?
Avatar billede haverslev Novice
06. juli 2009 - 10:13 #7
fusion-it ??
Avatar billede fusion-it Nybegynder
06. juli 2009 - 10:25 #8
Jeg mener bare hvis dette er en ting for de fleste HP printere burder det stå i brugsanvisningen eller manuaelen ...

Undre mig stadig over hvis det skulle være sådan (install drivere), men det kommer ikke bag på mig. Hvad skulle grunden være til det ved du det ?
Avatar billede haverslev Novice
06. juli 2009 - 11:03 #9
Nu kommer det an på hvad det er for en HP printer - de findes både som standalone og til netværk.
Går dog udfra at spørges er standalone.
Standalone printene skal faktisk alle installeres via cd eller downloadet program og først når installationen selv beder om det - sættes printeren til.
Nogle enkelte billige HP printere har kun "standard" program/drivere der findes i f.eks XP sp3 og i Vista SP1
De "standard" drivere der er i f.eks Vista er som navnet siger - meget skrabet og der er ikke mange muligheder i tilpasning af udskrifter osv.
Tillige er der kommet flere drivere i Vista SP1 opdateringen, end i Viata, men er den ikke opdateret, så er den driver ikke i som default. Tillige udgiver HP stort set nye prontermodeller hver måned og så er der kun drivere til den pågældende printer via cd eller hjemmeside.
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester