HJÆLP! mangler Farver - gamma i windows og spil ! er der ikke nogle der ved hvordan jeg kan fixe det? måske et lille program eller sådan noget det er meget trælst med sådan et MØRKT windows.. :)
Mød TrackMan og Veo på Computerworld Cloud & AI Festival og hør, hvordan tech ændrer måden, vi træner og udvikler talent – fra skolebold til The Masters.
min skærm kan ikke lave mere gamma eller constrast derfor.. jeg ved godt man kan gøre det i win.. men det er fordi jeg har installeret win2k og der virker mine grafikkort drivere ikke så godt.. men vil lige prøve det tweak..
Adobe har et lille program der hedder Gamma loader, der kan jeg stille lyset til en højere værdi, eller rettere sagt man ser en firkant inde i en firkant og så skal de to vinduer matche ved hjælp af en skyder. Ved ikke om man kan få den i løs vægt, prøver lige at undersøge det.
Desværre ser det ud til at Gamma loadern er en integreret del af Adobe programmer som f.eks. Indesign eller Photoshop og den lægger sig ude i kontrolpanelet. Har du Photoshop kunne du jo lige checke om den er der!
Mange grafikkort har mulighed for at indstille lys/kontrast/gamme via driveren. Se efter der hvor retaxes har nævnt, nemlig display\\settings\\advanced) hvad det faneblad der skal bruges hedder afhænger af grafikkortsfabrikatet. Er det f.eks et ATIkort hedder det color.
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.