PSU forsager strømnedbrud i lejligheden
Jeg købte nyt hardware for et par uger siden.Jeg samlede det hele i mit kabinet, og tændte computeren, alt gik godt.
Jeg slukkede dernæst computeren for at sætte mit DVD drev til, da jeg skulle installere WinXP64. Her skete fejlen så.
Hver gang jeg satte strøm til computeren, slukkede alt strømmen i den fase som computeren var tilsluttet.
Derefter prøvede jeg at pille PSU'en ud af computeren, så den ikke sad forbundet med noget som helst hardware, men det samme skete så snart jeg tændte PSUen.
Så prøvede jeg at SLUKKE bagpå PSUen og så sætte strøm på, igen røg alt strømmen i lejligheden.
Jeg prøvede derfor på forskellige vækstik, for at se om det var der problemet lå, men med samme resultat.
Jeg blev enig med mig selv om, at det var en defekt strømforsyning og fik sendt den retur. 2 Dage efter modtog jeg en ny.
Jeg samlede computeren på ny, og der var ingen problemer. Jeg installerede WinXP64, genstartede den en ton gange, da jeg skulle installere alle de nye drivere, og prøvede sagar at spille på den. Alt gik godt. Jeg blev enig med mig selv om klokken var mange, og ville sætte den på plads, der hvor den plejer at stå.
Jeg bar den over på plads, og prøvede at tænde den da jeg havde sat den på plads. Nu skete det samme igen. Strømforsyningen er helt på månen, og hvor gang jeg tilslutter den et vægstik ryger strømmen på den fase.
Hvad kan det skyldes?
Hvad skal jeg gøre?
