Avatar billede ovec Juniormester
18. september 2009 - 11:29 Der er 1 kommentar og
1 løsning

Restore med Paragon Hard Disk Manager 2009 Professional

Jeg anvender Paragon Hard Disk Manager 2009 Professional - primært til at sikkerhedskopiere med - og det virker fint - jeg kan også overføre styresystem fra en PC til en anden PC hvis harddiskene er identiske - men nu kommer problemet og mit størgsmål.

Hvis jeg vil overføre et helt systen (XP denne Computer eller Vista Computer) fra en maskine til en anden hvor harddiskene ikke har samme størrelse - det kan jeg ikke - jeg prøver eksempelvis at lave en Back Up af en maskine med en 350 GB HD og så lægge den ind på en Maskine med en 120 GB Harddisk - størrelsen af det kopierede er langt mindre end begge størrelse, og det virker ikke

Hvis jeg eksempelvis har et system der virker på den maskine der modtager og lægger back uppen ind har den bare "ødelagt" det der lå på maskinen og den kommer op med en sort skærm hvor jeg kan vælge mellem F1 og F3.

Ifølge brugsanvisningen kan det lade sig gøre - hvis den gamle maskine er totalskadet og man har en Back Up så skulle det kunne lade sig gøre at lægge back uppen ind på en ny maskine.


Jeg synytes at jeg på et tidspunkt så et eller andet sted et felt til at sætte en markering "flueben" - der stod nogen med import fra different hardware eller lignende - men dette felt kan jeg ikke mere finde.

Er der nogen der har et godt råd?
Avatar billede off-line Nybegynder
18. september 2009 - 13:37 #1
Det første. Man kan kun overføre styresystemet fra en PC til en
anden, hvis chipsettet på de 2 bundkort er helt ens. Ellers får
man de forkerte driver, og maskinen stopper op under boot.

Det andet. Har du lavet et image af en hel harddisk, eller af
en partition?

Det tredje. Huskede du at vælge hvilken partition det image skulle
ligge på? Hvis du kører et nyt image ind på en partition, vil det
som lå der i forvejen altid blive slettet.

Det fjerde. Det er som jeg beskrev i det første.

Det sidste. Jeg har selv Paragon drive backup 9 pro, og jeg kan
ikke se det flueben nogen steder.

Ps. vi har mødt hinanden før. Husk at lukke gamle åbne spørgsmål.
Skal ingen have point, lægger du selv et svar og accepterer det.
jasveg.
Avatar billede ovec Juniormester
02. marts 2013 - 21:53 #2
Jeg afslutter denne her sag nu
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Computerworld tilbyder specialiserede kurser i database-management

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester