Jeg forsøger at reparere config-filen. Det er lykkedes mig, at boote windows-cden. Jeg er også kommet til velkomstbillede. Ved de 2 valg har jeg forsøgt
1) at installere windows igen på c-drevet, men får at vide at så vil jeg slette alle filer på c-drevet. Det er jeg ikke sikker på at jeg vil, hvis jeg kan undgå det.
2) jeg har også forsøgt at taste R. Herefter kører cden et stykke tid. Hvorefter jeg får at vide at genoprettelseskonsollen indeholder funktioner til systemreparation og at jeg kan skrive Exit for at afslutte. Gør jeg det, slutter det hele uden at mit problem bliver afhjulpet. Jeg har forsøgt at sætte mig ind i de mange svar, der allerede ligger på eksperten og det ser ud til at jeg så skal skrive md tmp efter den der c:\> prompt. Men så får jeg at vide, at adgang er nægtet. Ifølge nogle af de instruktioner, jeg har set, kan det have noget med administrator rettigheder at gøre. Men hvordan får jeg identificeret mig selv?
Så mit spørgsmål er, hvordan går jeg videre i det skærmbillede, hvor der står exit? Hvad skal jeg skrive og hvordan? Eller må jeg bide i det sure æble og gendanne hele harddisken og slette alle filer?
Uanset deres størrelse, formål eller branche udvikler virksomheder over hele verden sig mod en mere digital arbejdsform.
13. maj 2025
Slettet bruger
14. november 2009 - 14:48#1
Du har så vidt jeg husker en mulighed der hedder noget med 'repair windows' når du gennemgår de forskellige indledende trin i starten af installationen. Vælg denne og gennemfør guiden som ved en normal installation.
Mit problem er, at jeg har valgt reparation af windows. Cden kører lidt tid og så kommer der en mørk skærm, hvor der står "Genopttelseskonsollen indeholder funktioner til systemreparation og genoprettelse.
Skriv EXIT for at afslutte genoprettelseskonsollen og genstarte computeren."
Det er den eneste instruktion. Skriver jeg EXIT og genstarter, så er der ikke sket noget som helst. Så jeg går ud fra, at der skal gøres noget andet også.
Problemet er, at når jeg kommer til part 2, så står der ved c-drevet. C: Partition2 [Ukendt]. På ingen af de viste drev fremgår det at der skulle være en version af XP home. Det antyder vil at jeg skal lave en helt ny installation.
Kan jeg bare proppe et usb kabel i computeren og så forbinde med min bærbare og så tilslutte til den bærbare.
MFT er beskadiget (mistet partition) Hvis MFT (Master File Table) i en partition er beskadiget kan man ikke komme i kontakt med den og så er man jo på den. Men der er heldigvis stor chance for at få reddet alle data på den. Ekspertenbruger "Helgec" har lavet en udmærket vejledning i hvordan og hvorledes man kommer i kontakt med den mistede partition igen.
uha det ser voldsomt ud. Nu har jeg sat en chkdsk i gang men uden r, da jeg ikke kunne finde ud af syntaksen. Den kører og kører. Er det muligt at afbryde den, så jeg kan sætte den igang igen med 'r' bagefter?
Jeg har ikke glemt jer. Jeg forsøgte en kombination af de 2 svar. Det fik windows til at starte, men nu er jeg stødt på blå skærm. Jeg har ikke forsøgt at genskabe bootsektoren, men det bliver først i weekenden. Så kommer til at gå tid før jeg kan uddele point.
Jamen det er lidt besynderligt. Nu er der ikke længere en blå skærm men derimod kører den en geninstallering. Jeg har lige prøvet at starte op med installationscd'en. Her får jeg flg. fejlkode:
"Signaturen for Windows XP home editione Opgradering er ugyldig. Fejlkoden er fffffdda.
Systemet kan ikke finde meddelsesteksten for meddelelsesnummer 0xfffffdda i syssetup.dll.
Alvorlig fejl.
Installationsprogrammet kunne ikke installere produktkatalogerne."
Det skal bemærkes, at det er en helt ubrudt windows cd jeg starter op fra.
så ville jeg ringe til Microsoft, da systemet nok tror at koden er ugyldig
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.