Billedstop i Monitor vinduet i Premiere 6.0 med DV500
Når jeg afspiller Timeline i Monitors Program view, sker det sommetider, at billedet stopper medens lyden fortsætter. I video vinduet står der et billede fra et klip 2 eller 3 klip tidligere. Hvis jeg fjerner det klip, sker det samme, men med stop et andet sted i nærheden, og med et andet tidligere billede. Det samme har jeg været ude for i Premiere 5.1. Klippene er captured med DVTools.
Det kunne skyldes for lidt RAM. Har også været lidt ude for noget lignende selv - Bruger pinnacle og når vi kører i deres format kan vi optage, men ved effekter og afspilninger, bliver vi nødt til at slå over på ms avi. Så hvis du bruger dit korts standard, så prøv at slå konverter til MS avi i project >> settings >> generel
Synes godt om
Slettet bruger
06. august 2001 - 23:45#2
Jeg har 384 MHz RAM, det bør være nok. Mit stop i filmen kommer før jeg laver effekter eller anden editering, men forsvinder når jeg fjerner det klip hvis billede vises. Når jeg lægger klippet ind igen i små stykker stopper filmen ikke. Det må jeg vist leve med.
Synes godt om
Slettet bruger
18. juli 2003 - 10:34#3
Dette spørgsmål er forældet, men hvordan sletter jeg det?
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.