Hej.. jeg har smækket nogle nye dele i min pc (asus Rampage Extreme, ny sata hard-disk og ddr3 ram) og når jeg ´sætter min windows xp cd i drevet og booter fra mit cd drev skriver den ''Bootmgr mangler tryk Ctrl+alt+delete for at genstarte''? jeg har også prøvet at putte en windows 7 cd i og der vi den gerne gå i gang, men under anden fase i installationen skriver den en fejlmelding og stopper installationen.. er der nogen der evt. har haft dette problem før, som kan fortælle mig fejlen? det jo ikke så fedt at bruge en masse penge på noget der bare fucker xD
Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.
I øvrigt gik jeg ud fra at du ingen floppydisk har nen hvis du har så ligger der nok en fil på CD'en der fulgte med dit motherboard der skal overføres til floppydisk så starter du fra CD når du bliver spurgt om raid eller sata drivere trykker du på F6 når den så kommer så vidt ber den om disketten så har du forbindelse til SATA drevet alt andet inden ligger kun i RAM!
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.