Det med, at der ikke sker noget, når man trykker på "Opret" er noget jeg ofte har oplevet. Og i nat kunne jeg ikke se en kommentar, jeg havde lagt. Den dukkede op senere. Så når der ikke sker noget, gør jeg det, at jeg kopiere det jeg har skrevet, og lukker Eksperten ned. Åbner så igen for at se, om der står noget. Sommetider gør der og somme tider gør der ikke. Det er noget rod, men desværre er tekniske problemer, med Eksperten, blevet ganske almindelig.
Off-line: Nu er er det jo en lidt kontant udmelding.. Man kunne jo også sige, at dem, der udvikler programmer etc., tit kunne sørge for at være bedre til at lave ting, der var bagudkompatible.
Bortset fra det, forstår jeg udmærket din pointe. Jeg nævnte dog kun dét med IE6, hvis spørgeren "tand" sad i samme situation (ikke for at sige, detr var noget hø, man ikke kunne bruge IE6).
jalved Nå ja hvis du synes jeg var for kontant, så godt ord igen da. Det var ikke meningen at fornærme nogen:) Men at programudviklere skal tage hensyn til IE6 brugere, mener jeg er formeget forlangt. For der skal jo lægges arbejde i, og i nogle tilfælde, kan man slet ikke gøre nyt kompatibelt med et program, som er så forældet, at Microsoft forlængst har opfordret til at udskifte det. Også fordi det er mere sårbart for "snavs" Og det er da ikke den store ulejlighed, at downloade IE7 eller IE8 og installere det. Ellers kan man jo, som du skriver, bruge Firefox. Det gør jeg også selv (og Crome) selvom jeg har IE8.
Der er nok mange led i den diskussion om kompatibilitet. Jeg er nok tilbøjelig til at give dig ret i det her tilfælde med IE6 - som du siger det, så er det jo gratis og ikke den store ulejlighed at hente en nyere version ned.
Til andre tider får jeg dog fornemmelsen af, at mange gerne vil udvikle på deres ting og gør det med teknikbegejstringen først - og så glemmer brugerne lidt, de må så at sige bare selv sørge for at "hænge på". "Less is more" er en ting, man godt nogle gange kunne lære lidt af.
Jeg tror mange brugere (sikkert ikke hos Experten) godt kan sidde med en følelse af, at de bruger enormt meget tid på altid at skulle opdatere drivere, programmer og sikkerhedshuller og antivirus etc. Sådan er det jo, men det ku' altså være kanondejligt ikke at skulle bruge tid på at trimme computergræsplænen hele tiden... Det var nok noget af det, jeg tænkte på, da jeg begyndte at opponere :-)
Og så var den der jo. Tak for det. som skrevet var det fordi jeg lige havde formateret for en uge siden og lagt xp ind igen , tænkte ikke på explorer da jeg skulle have et råd. venligts tand.
Godt at du fik løst det. Vi er klar over at IE6 kan drille Eksperten - men som Offline skriver så er det ikke noget vi har planer om at løse.
Vi synes at folk skal skynde sig at opgradere eller anvende f.eks. Firefox - det er det bedste for dem i længden :-)
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.