10. december 2009 - 17:42Der er
5 kommentarer og 1 løsning
Kan ikke oprette hjemmegruppe
Jeg har to computere en Acer Aspire 9300 og Acer REVO 3600 med windows 7 Home Preminum koblet til en FritzBox router, hvor jeg gerne ville oprette en hjemmegruppe. Hvergang når jeg prøver at oprette en hjemmegruppe får jeg svaret "Der kan ikke konfigureres en hjemmegruppe på denne computer". Dette gælder begge computere. Jeg har prøvet at køre fejfinding programmet med automatisk fejlretning, men den siger at alt er OK. Har i nogle ideer hvor jeg skal søge at rette denne fejl?
Når man ikke kan få sin computer til at kunne deltage i en Hjemmegruppe findes fejlen de fleste gange under Tjenester.
Højreklik på Computer og vælg Administer - åbn Tjenester og programmer og vælg igen Tjenester og programmer - Tjenester.
Tjek så dine tjenester her.
Disse er vigtige:
Adgang til brugerstyrede inputenheder!
Arbejdstation skal være startet!
Udbyder af Hjemmegrupper!
Ellers kan du sammenligne Tjenester med instillingerne på en anden Win7 Pc, som har adgang til Hjemmegrupper.
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.