Ny Bærbar kan ikke finde eget trådløs, men kan godt finde andres....
Hej Alle.
Jeg er ny her.
Spørgsmålet bliver ikke så uddybet teknisk, da jeg ikke sidder med udstyret pt. Jeg har en veninde som har købt 2 bærbare til sine børn, som selvfølgelig gerne vil bruge det trådløse netværk de har i huset. Problemet er, at ingen af de 2comp. kan finde deres egen trådløse forbindelse, men kan godt finde alle andres i nabolaget. Det underlige er, at jeg f.eks. godt kan finde og hoppe på deres trådløse med min egen bærbare samt med en mobil. De 2 bærbare kan bare ikke. De kører Windows 7, har Norton. Jeg har prøvet ALT, hvad jeg kunne tænke på...opsat det på nyt..både i den stationære samt på de bærbare...det var lige et kort omrids af mit problem. Håber nofle måske kan afhjælpe 2 ulykkelige unger...
Det ser ud som om den trådløse ikke udsender sit SSID. For at forstå hvad SSID er, kan det kort forklares ved, at routeren udsender sin egen identitet (navn) f.eks. "Mit Netværk". Hvis min påstand er rigtig skal du selv skrive SSID navnet "Mit Netværk" (hvis det hedder det). Er du ikke klar over SSID navnet, så kik på opsætningen at en af de andre PCer, som kan logge sig ind.
Hvis man ikke udsender sit SSID signal, så har man endnu større sikkerhed, for der er jo ingen, som kan se, at den trådløse router eksisterer.
Jeg har ændret i SSID...og alle andre kan finde det...en anden bærbar samt div. telefoner kan koble på den. Det er kun de 2 nye bærbare,der ikke kan finde det.
OK, her kommer lige en række spørgsmål, sådan dannet ud fra et kik i manualen:
1. Er trådløst tændt, indikator/knap sidder midt for skærmen? 2. Er der røde/gule indikatore i enhedshåndteringen? 3. Er de trådløse netkort i enhedshåndteringen?
4. Sender Routeren SSID, eller er det disablet? 5. Har routeren MAC filter? 6. Er der forsøgt et reset af routeren (og efterfølgfende genopsætning)?
7. Hvor er maskinerne købt.
På eMachines hjemmesiden, er figurere maskinerne kun under udgåede produkter og kun med XP/Vista!
1 = ja 2 = nej 3 = ja 4 = har prøvet begge 5 = ved ikke 6 = ja op til flere gange (andre comp/tlf kan godt logge på) 7 = er ikke sikker men cdon.com tror jeg
Ja jeg tror jeg vil prøve at sætte en anden router op. Tak!
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.