Avatar billede madsens90 Praktikant
08. januar 2010 - 13:42 Der er 7 kommentarer og
1 løsning

Hvad er programmering, og hvad er formatering? Og ligge scripting under programmering?

Hej eksperter!

Her er måske et lidt underligt spørgsmål, men det blev diskuteret igår mellem mig og 2 venner.

Spørgsmål:

I hvilke kategorier ligger sprog som PHP, ASP, CSS, HTML, XHTML, og Javascript?

Venners mening:
Interaktive sprog som Javascript er programmering, hvor sprog som html er formatering.

Nogen der har konkrete "beviser" på hvad der er hvad?
Avatar billede danco Nybegynder
08. januar 2010 - 13:52 #1
Hejsa,
Mit bedste bud vil absolut være at følgende er programmering:
PHP,ASP,Javascript.

CSS,HTML og XHTML vil således være mit bud på formatering.

Hvad der, for mig, afgør om et sprog bruges til programmering eller formatering er svært at sætte en finger på. Men personligt bruger jeg CSS og HTML til at opsætte layout på en hjemmeside og derefter underbygger funktioner med PHP.
Der findes helt sikkert et konkret bevis på hvad der bør bruges til hvad, dog kender jeg det ikke.
Avatar billede michael_stim Ekspert
08. januar 2010 - 13:54 #2
De har til dels ret. HTML (hyper text markup language), bruger man til at "formatere" sin hjemmeside (sammen med css (cascading style sheet)). PHP og ASP er et serversite scriptsprog. Visse foretrækker at kalde det scripting i stedet for programmering. Og Javascript er et clientsite scriptsprog. Men HTML kalder man nok ikke programmering.
Avatar billede madsens90 Praktikant
08. januar 2010 - 13:57 #3
Hey! Tak for svarene! :)

Er godt inde i det med at f.eks PHP bliver afviklet af serveren, hvorimod et sprog som Javascript bliver afviklet af clienten, og derfor har mulighed for at være inaktiv. :)

Som jeg altid har set på det, så er scripting en "underkategori" til programmering?

Er der standarder for hvad der er hvad?
Avatar billede michael_stim Ekspert
08. januar 2010 - 14:01 #4
Scriptsprog kan køres direkte, mens programmeringssprog skal kompileres.
Avatar billede bufferzone Praktikant
08. januar 2010 - 14:02 #5
I virkeligheden sammenligner man vel æbler og pære.

Markup sprog som html kan vel betragtes som sprog der bruges til at præsenterer informationer der fortolkes af en browser og præsenteres på en skærm.

Sprog som ASP og PHP er dynamiske sprog, der (lidt forenklet) resulterer i et markup sprog der så fortolkes for derigennem at give dynamik der kan interageres med og præsenteres fra en browser.

Javascript og vel også perl er script sprog der både kan lave dynamik, der kan embeddes i markupsprog og også håndteres uden for broweserens ramme.

Endelig er der forskel på serverside og client side idet ASP og PHP eksekveres serverside, mends html og javascript eksekveres clientside.

pointen er at de forskellige sprog har forskellige forudsætninger og forskellig mål så de er svært rgtigt at sammenligne dem
Avatar billede madsens90 Praktikant
08. januar 2010 - 14:16 #6
Okay tak skal i have. :D

Michael_stim, og bufferzone, i er kommet med de bedste hjælpene bud, så hvis Michael_stim kommer med et svar også, så får i begge point. :)
Avatar billede michael_stim Ekspert
08. januar 2010 - 14:18 #7
Ellers tak, samler ikke på point ;o)
Avatar billede madsens90 Praktikant
08. januar 2010 - 14:20 #8
haha. :D okay. Everybody have their reasons.. Tak alligevel!
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Kurser inden for grundlæggende programmering

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester