Ja, du skal lave et Alias i din BDE-manager som er med Acces driver, der næst bruger du det på din database, og ikke en fil. Det skulle kunne bringes til at virke, jeg har dog aldrig brugt det selv, kig evt. på borland.com efter en nærmere opskrift.
jamen, hvis du har sat Active TRUE, så har du allerede åbnet for dataene - placerer du en DBGrid på din form der refererer til din Datasource så vises alle record i din tabel - du kan så garnere det hele med en TQuery og lægge SQL-sætning i efter behag ...
Jeg vil postulere, at du selv med en Delphi 1 kan lave løsningen. Hvis du sender mig din test-database vil jeg godt returnere en eksempel-løsning i D1, som du så skulle kunne arbejde videre med i din D4. eksperten@seher.dk
jeg kom i tanke om, at der findes et program der kan bruges til at skyde SQL af imod en selvvalgt database - BKQuery, hos mig findes den under Delphi/demos/db/bkquery, så¨vidt jeg husker er den baseret på alias - det kan du oprette i dit bdeadmin-program, hvor du opretter et nyt alias og vælger MSACCESS-driver o.s.v. kan anvendes hvis det bare er for dataudtræk og ikke som en normal application.
Jekk >> Det er nok ikke lige værktøjet til SQL -udtræk, det er nok lidt smartere at bruge DBExploren, BKQuery er et demo program der viser hvordan man laver en Query i en tråd i baggrunden.
Hvis du har en D5, så kig på ADO demo\'erne eller \"leg\" med ADO comp., jeg har ikke erfaring med ado og access, jeg holder mig gerne langt væk fra access :)
/Martin
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.