17. januar 2010 - 23:47Der er
7 kommentarer og 1 løsning
reinstallation af Dell 8600 mangler wlan og lyd
Hej ekperter
Jeg har trukket den gamle Dell 8600 frem igen og reinstalleret windows xp home. Så har jeg kørt et par forskellige, gamle dell-driver cd-romer, og jeg har downloadet drivere i lange baner på min anden pc, og installeret på 8600.
MEN der er stadig et par problemer, som jeg ikke kan løse uden jeres hjælp: Jeg kan ikke fp WLAN til at virke. I oversigten over netværksforbindelser vises kun 1394 og LAN, intet WLAN. Hvad gør jeg? Og der er heller ingen lyd på maskinen.
Findes der et samlet "få din 8600 op at køre"-download nogen steder?
Tak for dit direkte link, Haverslev. Kunne godt huske det med chipset-install først, så de andre - men ak, det har ikke gjort nogen forskel. Jeg har (igen) downloadet alle vigtige og anbefalede drivers til Dell 8600 og installeret dem systematisk.
MEN der er ikke hul igennem på Wlan og lyd :o( Nogle forslag?
Prøv at installere modem driveren på den, hvis du da ikke allerede har gjort det. Nogle pc`ere har den underlige idè, at de ikke vil aktivere lydkortet FØR modem driveren også er installeret - selom man ikke har behov for at bruge modem.
Når den er installeret, så Klik på start > kontolpanel > System > klik på faneblad Hardware > klik på knappen Enhedshåndtering. Klik på + udfor enheder til Lyd, video osv. H-klik på de linjer der er der og væjg fjern og fjern alle dem du kan. Genstart pc`en og lad windows selv finde og installere det hele igen
Prøv lige at tjekke om ikke der er en knap som kan aktivere det trådløse netkort - måske på forsiden af pc`en eller oppe i nærheden af skærm.
Der er 5 enheder under sound-video-etc: - audio codecs - legacy audio drivers - legacy video capture devices - media control devices - video codecs
Ingen af de fem kan fjernes, ved H-klik er der kun mulighed for update driver, scan for hardware changes, og properties. Vælger jeg properties er alle "working correctly"...
Har du gule udråbstegn i Enhedshåndtering? f.eks noget der hedder "Andre enheder"
Prøv lige dette i BIOS: Tryk på "Delete" knappen (DELL PC = F2) under opstart for at komme i Bios. Når du er inde i bios menuen, så tryk på F9 for load af default/optimized settings, klik herefter på F10 for at gemme/save (Y/J)
tak for dine mange input - beklager at jeg ikke har fået svaret dig ordentligt. Jeg har fået det til at virke, så læg et svar og få dine fortjente point :)
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.