Avatar billede Hansemandens Nybegynder
19. januar 2010 - 19:13 Der er 4 kommentarer

Humac og LaCie har brændt mig af

Hej,

Jeg har købt et LaCie Quadro system hos Humac - de anbefalede og installerede løsningen, men har ingen viden om hvad det er de har solgt mig - og pludselig for få uger siden, så fik jeg en fejlkode 2 - controlleren er stået af det system som skulle yde mig dobbelt sikkerhed ved at det netop lavede dobbelt back up - der er 4 diske.

Når man går på nettet så kan man læse at LaCie godt kender fejlen og mange i Europa er ramt af samme problem, men LaCie er åbenbart ligeglade - Humac fik mit raid retur - afkrævede mig 5.000 for at lave backup og måtte betale ekspres gebyr - det eneste der skete var at jeg fik mit raid retur i en papkasse med besked om at de ikke kunne gøre noget som helst - og at jeg nu havde mistet min garanti!!!

Forgæves har jeg forsøgt at få Humac til at forstå at de har solgt mig en løsning - at det handler om min filer som er store tegninger, men de er fuldstændig ligeglade og ordret har de henvist mig til at finde nogen i "rumdragter" der kan hjælpe mig.

LaCie er fuldstændig ligeglade - disken er 6 måneder gammel,
men jeg er blevet 60 år ældre, for hvis vi andre behandlede vores kunder som de gør, så havde vi jo ingen forretning.

Er der nogen der kender nogen råd til dette, udover aldrig at handle med disse 2 parter???

Jeg gav 18.000 for systemet + konsulenttimer for installation på vores server. Jeg har efterfølgende fået at vide af andre at de diske der sidder i er de samme som i de billigste ALDI PC´ere og controlleren kan købes på nettet for 200 kroner, så jeg er vist virkelig blevet snydt.

Nu handler det om ren overlevelse - for der ligger 5 års arbejde på disken.
Avatar billede dmcn Praktikant
19. januar 2010 - 19:49 #1
Jeg antager det drejer sig om et system som dette:
http://www.simvideo.com/rental_product.aspx?pid=388

Humac er ligeglade, for de har leveret det de skal - et produkt, som kører backup. De garanterer ikke, at produktet virker, at din backup er brugbar, og at dine data er sikre.
De burde have byttet produktet, da du klagede over den defekte controller, men det har du formentlig ikke været interesseret i, fordi dine data er på diskene.

LaCie er ligeglade, for de har leveret det de skal - og efter Humacs pilleri er deres garanti røget.

Du har pt to problemer: Dine data er væk, og din backupløsning er defekt. Første problem er uden tvivl det største, så kig her:
http://www.recoverit.dk/
http://www.ibas.dk/

Det er ikke billigt, men det er med stor sandsynlighed din bedste løsning her og nu.

Ibas og Recoverit bør kunne genskabe dine data uden fysisk at ødelægge diskene. Når det er gjort, skal du vurdere om du vil have din backupløsning repareret.
Hvorvidt det kan lade sig gøre afhænger af hvad du og Humac har aftalt, da du afleverede systemet til dem. Hvis de har fralagt sig alt ansvar for hardwaren, fordi formålet primært var at gendanne dine data, risikerer du, at de nægter at bytte systemet. Ellers har de stadig ansvar jf. reklamationsretten, uanset om LaCie mener, at garantien er røget, og så bør de hjælpe dig. Det afhænger dog helt og holdent af jeres aftale - og kender jeg Humac korrekt, har de fraskrevet sig alt ansvar.

En anden gang bør du kontakte en ekstern konsulent, som uden tvivl kan give dig bedre vejledning end Humac - både før du køber en backupløsning, og efter den er gået ned. :)
Avatar billede Hansemandens Nybegynder
19. januar 2010 - 20:04 #2
Tak for dit input - jeg vil prøve at gå den vej. Jeg har lige checket min korrespondance med Humac - det eneste jeg sagde ja til var at betale for backup, men de påstår at jeg mundtligt har fraskrevet mig garantien fordi de skal tage backup, men det er jo idioti, hvem ville gøre det.

Det groteske er at Humac jo selv har foreslået løsningen - der var besøg af en konsulent og en systemmand - og jeg accepterede deres oplæg, nu siger de begge at de "troede", "de mente", "de vidste ikke" - og Humac som organisation, er kolde som jordbæris.

Det er ufatteligt at man kan opføre sig sådan - jeg har jo ikke købt hardware, men en løsning - og jeg har ikke sparet noget som helst, fordi datasikkerheden var min højeste prioritet.

Jeg kan ærgre mig over at jeg ikke surfede rundt på nettet først, så kunne jeg have læst mange andre indlæg og advarsler om netop Humac og LaCie.

Og ja, det bliver en ekstern rådgiver næste gang - nu køber jeg mig et andet Raid system fra en leverandør der 100% forstår at det vigtigste i verden er det jeg lægger på deres diske - og ikke deres hardware.

Jeg har iøvrigt forgæves skrevet til LaCie i flere lande - de er ligeså kolde som Humac. Ufatteligt.

Nogen der har et forslag?
Avatar billede Hansemandens Nybegynder
19. januar 2010 - 20:10 #3
Altså forslag til et Raid system de kan anbefale -og ikke mindst leverandøren bag?
Avatar billede dmcn Praktikant
20. januar 2010 - 09:36 #4
Jeg kan desværre ikke anbefale en specifik konsulent, som kan hjælpe dig, og jeg tør ikke selv byde ind. Jeg vil dog påpege, at du skal bør overveje en dobbelt backup-løsning. Dels et lokalt system, som du i løbet af dagen tager backup til, og dels et eksternt system, som du tager backup til hver nat.

På den måde er du sikker på, at du altid har mindst én backup, som bør fungere, og ved indbrud eller brand, er du stadig sikret.
Den natlige backup gør også, at kommer du til at slette en fil, har du nogle timer til at finde den på det eksterne backup-system, før den også slettes dér.

Held og lykke med arbejdet. Jeg håber du finder en god leverandør. :)
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester