Avatar billede Jim Rasmussen Novice
16. februar 2010 - 15:45 Der er 1 løsning

curser i actionscript 3.0

Hey alle sammen :)

Jeg er lige startet på actionscript her for et par uger siden og er nu nået til det punkt hvor jeg gerne vil lave et lille spil. Men i spillet skal jeg have min egen musse markør. Jeg har lavet selve markøren og importeret den til mit library i flash CS4. nu mangler jeg bare lidt hjælp til hvordan jeg får den til at følge musen. Selve markøren er konverteret til et MovieClip. Men hvordan skal jeg kode den ind som en markør i stedet for den standart markør der er? har prøvet med "courser.startDrag(true);" hvor curser er navnet på den variabel jeg har lagt mit MovieClip ind med. men så reagere den ikke når jeg trykker på de forskellige ting på scenen?

Håber at i kan hjælpe mig :)
Avatar billede Jim Rasmussen Novice
17. februar 2010 - 11:20 #1
jeg prøver at spørge et andet sted så
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Kurser inden for grundlæggende programmering

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester