Basis-skelet i HTML
Det er ikke fordi jeg er doven eller andet. Jeg har skam siddet og fedtet med det her i snart to dage og revet fat i venner osv til hjælp. Men jeg har efterhånden også stødt på en del problemer med min HTML som ikke umiddelbart er så let at løse.Min løsning er forholdsvist let hvis vi kaster os over i tabel-layout men det er jo som alle nok ved, et no-go. Og samtlige HTML-ninjaer vil blive foraget hvis jeg ender ud med en tabel-løsning.
Derfor: det er egentlig rimelig simpelt. Jeg vil ha http://www.dnup.dk/background2.png lavet om til html. Det skal være muligt at trække i højden og skygge-borderen skal selvfølgelig trækkes med. Ligeledes havde jeg forestillet mig at mønsteret skulle kunne udskiftes med http://www.dnup.dk/repeatpatch.png
Mit problem har blandt andet været at hjørnet øverst til venstre er unikt med sin skygge. Kig evt på http://www.dnup.dk/html.zip for at se hvor langt jeg nåede plus evt billeder i beskåret format.
